вівторок, 31 жовтня 2017 12:49

ТЕС закуповують вугілля за вищими цінами, ніж закладено у формулі "Роттердам+" - експерт

ТЕС закуповують вугілля за вищими цінами, ніж закладено у формулі "Роттердам+" - експерт
Президент Енергетичної асоціації України Василь Котко вважає, що кредит "Енергоринку" - це тимчасовий вихід з ситуації, що склалася. Фото: QHA

Ціна вугілля на світових ринках зростає, при цьому ціна в Україні за поточною методикою розрахунку ("Роттердам+") становить сьогодні 2113 грн у зв'язку з 12-місячним лагом, передбаченим формулою. Таку думку висловив президент Енергетичної асоціації України Василь Котко, коментуючи рішення уряду про кредит в сумі 2 млрд грн для ДП "Енергоринок" (Розпорядження КМУ від 18.10.2017 "Про заходи щодо стабілізації роботи енергогенеруючих компаній теплових електростанцій").

"Формула "Роттердам+" - там ціна вугілля закладається за минулий рік, за вартістю вугілля на ринках у минулому році. Зараз вартість вугілля на реальних ринках підскочила, генерація закуповує вугілля за значно вищими цінами, ніж закладено в тарифі. Закупівлі йдуть по 100 доларів і вище за тонну, а закладено за формулою "Роттердам+" - близько 80 доларів за тонну. У цій ситуації - зима близько - потрібно знайти джерела, за рахунок чого купувати вугілля і вирішувати інші проблеми (у генерації свої проблеми, а у атомників - свої, якщо йде недофінансування). І ось у зв'язку з цим таке рішення уряду. Це рішення - закрити проблему зараз. Кредит Енергоринку - це тимчасовий вихід з ситуації, що склалася", - зазначив експерт.

За його словами, борги перед тепловою генерацією накопичуються роками, і у теплових станцій немає ресурсів для закупівлі палива.

"Утворився борг в результаті неплатежів. Не стовідсоткові платежі, за великий період часу борги ростуть. Тут і бюджету борги, і комунальних підприємств, вони накопичуються, генерація не отримує коштів", - повідомив Василь Котко.

Експерт підкреслив, що в Україні сьогодні значний дефіцит вугілля, який ТЕС повинні закупити для успішного проходження осінньо-зимового сезону.

Нагадаємо, 18 жовтня на засіданні КМУ було прийнято Розпорядження "Про заходи щодо стабілізації роботи енергогенеруючих компаній теплових електростанцій". Документ передбачає отримання кредитів ДП ​​"Енергоринок" в сумі 2 млрд грн для погашення заборгованостей перед тепловою генерацією. Таким чином, держава знайшла рішення не в збільшенні тарифу для ТЕС, а в частковому поверненні боргів перед генеруючими компаніями. Станом на 01.10.2017 року заборгованість ДП "Енергоринок" перед підприємствами ГК ТЕС склала 9,3 млрд грн.

3 березня 2016 року НКРЕКП прийняла постанову №289, в якій затвердила нову методологію розрахунку оптової ринкової ціни електроенергії (ОРЦ). Відповідно до даної методології, вугільна складова в тарифі на електроенергію заснована на усереднених котируваннях вугільного хаба ARA (Роттердам) за 12 місяців на момент розрахунку + доставка в український порт.

Зараз ви читаєте новину «ТЕС закуповують вугілля за вищими цінами, ніж закладено у формулі "Роттердам+" - експерт». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі