Китаєць Ван Хасун третій рік вчиться у Києві. Мріє стати стоматологом. Скільки платить за навчання, не зізнається. Але каже, це набагато дешевше, ніж у нього вдома.
"Хотів вступити у Львівський університет, але там запізнився з подачею документів, - розповідає українською студент. – Якби не вступив у медичний, здав би документи на біологію в університет Шевченка".
В українських вищих навчальних закладах освіту здобувають понад 30 тисяч іноземних студентів. За рік навчання у київських університетах вони платять від $ 3 тис. У регіональних вузах навчання удвічі дешевше.
"Батьки також хотіли, щоб я вчився десь у Західній Європі, але ціни на навчання там нам не по кишені, - пояснює хлопець. – Українську мову почав вчити на підготовчих курсах перед вступом. На першому курсі ще погано розумів викладачів і однокурсників, але тепер добре читаю і пишу українською. Розумію, коли у мене щось запитують в транспорті чи на вулиці. Не знаю, чи вдома мені знадобиться українська, але російська точно пригодиться. Зможу знайти добре оплачувану роботу. Матиму по 800-900 доларів щомісяця. Хотів вчитися і в Москві, але там дорого – лише трохи дешевше, ніж в Китаї".
Найбільше іноземних студентів приїжджають до Львова і Києва. Здебільшого це китайці, сирійці, іранці і турки.
"У вас освіта дешева і доступна. Можна обирати курс і мову навчання. Мені викладають українською і російською. Хто готовий платити більше, буде слухати лекції англійською. Україна – європейська країна. Для нас європейський диплом має велике значення. Щоб вивчитися на лікаря у Китаї, треба неменше 8 тисяч доларів на рік".
Найбільшою популярністю у іноземців користується медицина. Дехто обирає інженерні та економічні спеціальності. Рідко йдуть освоювати філологію. Популярністю користується лише міжнародна журналістика.
"Можна було їхати вчитися у Москву, але там дуже багато скінхедів. Іноземним студентам не дуже раді, можуть побити".
Хлопець два роки жив у гуртожитку для іноземних студентів. Останні півроку орендує квартиру з двома друзями-китайцями.
"Жити зі своїми добре. Ми маємо спільні інтереси, готуємо разом улюблені китайські страви. У ваших супермаркетах можна купити багато продуктів, які використовуються у нашій кухні, але часто важко підібрати спеціальні спеції. Їх привозимо з дому. За три роки навчання у Пекін літав всього два рази. Батьки кладуть гроші мені на картку. Їздити додому частіше дуже невигідно, бо переліт дорогий", - говорить студент з Китаю.
Коментарі
6