Стокгольмський арбітражний суд відхилив вимоги ВАТ "Газпром" відшкодувати збитки від поділу компанії Lietuvos dujos, повідомили в міністерстві енергетики Литви.
Суд остаточно затвердив право литовського уряду ініціювати розслідування діяльності газової компанії у Вільнюському окружному суді та відхилив всі вимоги "Газпрому" про відшкодування збитків, а також ухвалив, що російська монополія не може забороняти уряду Литви піднімати в суді питання про відповідність керівників компанії займаним посадам, пише "Комерсант-Україна" в матеріалі "Газпром" відключили від Литви".
В Міненергетики Литви зауважили, що рішення арбітражу ще раз свідчить про те, що питання про діяльність Lietuvos dujos і реалізації Третього енергетичного пакета ЄС в газовому секторі "Газпром" повинен вирішувати шляхом не арбітражу, а добровільних переговорів.
Lietuvos dujos є монополістом з постачання газу споживачам в Литві і його транзиту через територію країни. Німецькому E.On Ruhrgas International належать 38,9% акцій Lietuvos dujos, "Газпрому" - 37,1%, Міненергетики - 17,7%.
Минулого року уряд Литви зажадав поділу активів компанії за трьома видами бізнесу: транспорт газу, газорозподіл і продаж газу. Такої реорганізації вимагають від Литви норми Третього енергопакету ЄС.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна майже вдвічі збільшила запаси газу в підземних сховищах
Акціонери Lietuvos dujos домовилися, що до 2014 року компанія буде повністю поділена. Безпосередньо за Lietuvos dujos залишиться лише продаж газу, а її магістральні газопроводи і газорозподільні мережі будуть передані новоствореним компаніям. Перша з'явиться до липня 2013 року, друга - до 2014 року, при цьому газорозподільна компанія залишиться дочірнім товариством Lietuvos dujos.
Проти поділу Lietuvos dujos неодноразово виступав "Газпром". Будучи монополістом по поставкам газу в Литву, він завжди підкреслював, що не хоче втрачати вплив на активи Lietuvos dujos. Проте влада Литви проігнорували думку "Газпрому" навіть на тлі істотного зростання ціни газу для країни (більше $ 500 за 1 тис. куб. М).
План поділу Lietuvos dujos ще має затвердити правління компанії, а акціонерам доведеться вибрати оцінювача виділяються активів. Магістральні газопроводи можуть виявитися у новоствореній компанії, підконтрольної уряду Литви, або ж будуть передані чинному оператору електромереж Litgrid.
Коментарі
13