Дефіцит НАК "Нафтогаз України" в 2012 році становитиме 47 млрд грн, або $5,7 млрд, що відповідає 3,2% ВВП.
До такого висновку прийшли аналітики групи "Інвестиційний Капітал Україна" (ICU) в результаті проведеного ними дослідження з макроекономіки України.
"За останні три роки середні темпи зростання імпортних цін на природний газ збільшилися на 19,9% в річному обчисленні, тоді як обсяги імпорту палива в натуральному вираженні скоротилися всього на 0,2% в порівнянні з минулим роком. Це показало нееластичність попиту економіки Україні до ціни на природний газ. Ситуація також ускладнюється наявністю диференціації тарифів, коли ціна газу для населення і підприємств комунальної теплоенергетики набагато нижча, ніж для промисловості. Якби влада не переглянула систему споживання природного газу в економіці в 2012 році (в плані імпортної ціни або обсягів імпорту), то дефіцит "Нафтогазу" зріс би до 97 мільярдів гривень, або 11,9 мілліардів доларів, або 6,7% ВВП", - зазначив керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен.
Базовий макросценарій групи ICU має увазі, що до кінця 2012 року тарифи на споживання газу для населення не будуть переглядатися у зв'язку з майбутніми парламентськими виборами.
"Тому влада буде задовольнятися, по меншій мірі, незначними змінами дефіциту "Нафтогазу" в 2012 році порівняно з 2011 роком за рахунок зниження обсягів імпорту і деякого упорядкування внутрішнього ринку споживання", - вважає Вальчишен.
Оцінка дефіциту "Нафтогазу" виробляється аналітиками групи ICU як різниця між двома показниками: дані про імпорт газу в економіку країни згідно з публічною інформацією від Державної служби статистики і дані про зібрані платежі за спожитий газ від споживачів "Нафтогазу" за відповідний період. У розрахунку дефіциту "Нафтогазу" за 2012 були зроблені такі допущення: ціна на імпортний газ розраховується згідно з формулою в договорі між "Нафтогазом" і ВАТ "Газпром", яка в поточному році не змінюється, тобто держкомпанія не отримує додаткової знижки в ціні. При цьому обсяг імпорту газу в 2012 році знижується до 30 млрд куб. м.
Коментарі
1