Рок-оперу "Містер Сковорода" 56-річного композитора Геннадія Татарченка у вересні покажуть у столичному палаці "Україна". А прем"єра відбудеться 6 червня у Переяславі-Хмельницькому на Київщині, в будинку культури при місцевому педагогічному університеті.
— Після розпаду "Бітлз" Пол МакКартні зібрав нову групу "Вінґс", — розповідає Татарченко в київській кав"ярні "Кофе хаус". — Вони грали у студентських містечках. На перших виступах майже не було преси. Я щось таке саме зроблю.
"Містера Сковороду" Татарченко написав 1994-го із поетом Олександром Вратарьовим за мотивами п"єси Ярослава Верещака відразу після успіху своєї рок-опери "Біла ворона" в театрі імені Франка.
— Хотів, щоб і "Містера Сковороду" там поставили, — зізнається. — Але Богдан Ступка порадив віддати виставу київському єврейському театру "Мазелтоф". Я здивувався: як це наших хлопців у вишиванках євреї гратимуть. А Ступка сміється: "Я ж Тев"є-Тевеля граю!"
Єврейський театр зіграв "Містера Сковороду" у театрі Франка. Після трьох прем"єр виставу запросили до Ізраїлю, Австралії, Німеччини, Канади й США.
— Останні гастролі були в Чикаго, — згадує. — А після них до Києва повернулася лише половина трупи "Мазелтофа". Інша лишилась на "пеемже" в Америці.
Режисером постановки рок-опери у театрі імені Франка буде Микола Красницький. Він організовував перший "Слов"янський базар", де Таїсія Повалій отримала гран-прі. Мецената гратиме Анатолій Гнатюк, а конферансьє — призабутий лауреат "Слов"янського базару" Андрій Шпак.
Написав заради хохми "Юного орла" для Поплавського. Три тисячі доларів дали
Дія відбувається у сучасному вузі. Там проходить конкурс на звання "Містера Сковороди", на кшталт модних зараз "Міс Донбас" чи "Містер Шварценеґґер". Найталановитішим виявляється брамник — хлопець, який відчиняє й зачиняє браму вузу.
— Для мене прототипом цього героя є покійний Віктор Цой — талановитий співак, який працював кочегаром, — пояснює Татарченко.
Каже, що образ мислителя Григорія Сковороди буде присутній тільки у вигляді портрета над сценою.
— Цей портрет брамник знайде на смітнику.
У виставі одна жіноча роль — чаклунки. Її гратиме дружина Татарченка — естрадна співачка Астрая (справжнє ім"я Олена Петрова).
— Це справжня лярва! Вона керуватиме мужиками аж на раз. Як одна наша політичка. Чаклунка кохає брамника, але заради власного інтересу тікає з меценатом, — каже Татарченко.
Брамника гратиме студент київського училища культури Віталій Веспер. Костюми шиє модельєр Олександр Гапчук.
— Гратиме симфонічний оркестр, дует саксофоністів, гітаристи Сергій Чантурія та Дизель із групи "Грін Грей". Я теж вийду з електроакустичною гітаркою "овейшен". Викупив її за 10 тисяч доларів у циган із московського театру "Ромен".
Зізнається, що мріє перекласти "Містера Сковороду" англійською й видати диск:
— Попрошу дружину письменника Андрія Куркова. Вона — англійка.
Ображається, що люди його знають по старих попсових піснях.
— Я ж їх одною лівою писав, — каже зневажливо. — Менеджер зі Швейцарії слухав — носом крутив. Але подивився мою "Білу ворону" і запросив мене на Женевське озеро. Та часу нема поїхати.
Але заробляєте ви попсовими піснями? — цікавлюся.
— Написав заради хохми "Юного орла" для Поплавського. Три тисячі доларів дали. А за "Гімн Федерації футболу" Григорій Суркіс 37 тисяч гривень заплатив.
Замовляє полуничний чай.
— Я вже півроку не п"ю спиртного, — зізнається. — А раніше навіть драпчик покурював.
Здоров"я вже не те?
— Три роки тому в Амстердамі познайомився з індійцями. Вони порадили не вживати алкоголю. Тепер краще почуваюся. Але знайомі ображаються, що не п"ю за їхнє здоров"я.
То на день народження Оксани Білозір не підете? (30 травня у співачки було 50-річчя. Татарченко написав для Білозір хіт "Україночка". — "ГПУ").
— Чому? — дивується. — Піду. По телефону попередив, що не питиму. Але анекдоти травити буду, як усі. Самовар якийсь подарую.
А вам що зазвичай дарують?
— Валерій Леонтьєв опудало великого пуделя подарував. У нього тоді пісня з"явилася "Виставка собак". Опудало в мене дома на Оболоні стоїть. Якось були з Астраєю в Москві. Витратилися. Думав у Тамари Гвердцителі позичити щось. А вона запросила в гості й подарувала тисячу доларів.
1951, 17 травня — народився в місті Сніжне на Донеччині, у родині лікарки й працівника торгівлі
1957 — родина переїхала до Києва, вчиться грати на скрипці та співає у хорі
1972 — вигнали з третього курсу консерваторії
1974–1978 — грає в ансамблі "Кобза"
1981–1990 — шлюб з інженером-економістом Оленою
1987 — закінчив консерваторію
1996 — у цивільному шлюбі зі співачкою Астраєю народився син Кирило
1999 — одружився з Астраєю
2001 — придбали трикімнатну квартиру в Києві
2007 — прем"єра рок-опери "Містер Сковорода"
Заслужений артист України
Коментарі