неділя, 01 липня 2012 00:15

Фруктово-ягідний "смузі" - найкорисніший і найсмачніший десерт улітку

Фруктово-ягідний "смузі" - найкорисніший і найсмачніший десерт улітку

У Оксани Говери з Івано-Франківська троє маленьких дітей. Істи свіжі фрукти малеча не хоче, бо кислі. Днями у гості з Риму приїхала бабуся Люба. Привезла дарунки. Оксані подарувала блендер. І навчила готувати смузі.

"Для його приготування потрібен блендер, фрукти або ягоди, рідина та, за бажанням, лід. Найпростіше зробити полунично-банановий смузі. Для цього потрібно 100 грамів полуниці і 100 грамів банана, а також молоко або вершки. Усе це змішується у блендері — і смузі готове! Можна туди додати також горішки або пророщене насіння сої чи пшениці. Для чистого полуничного смузі достатньо 200 грамів ягід, - поділилася рецептом  Любов Говера.

Смузі – це густий коктейль зі свіжих фруктів, овочів і соку, молока, вершків або морозива, з додаванням горіхів, насіння, пластівців. Вигадали його американці у 1930-их роках, коли з'явилися перші блендери. "Smoothie" у перекладі з англійської означає "однорідний, м'який, ніжний". Таке смузі й на смак. Психологи дослідили, що, споживаючи смузі, людина наче повертається в щасливе і безтурботне дитинство, коли не було ніяких проблем, а світ був добрим і радісним. Відтак цей напій, окрім очевидної користі для організму, дарує ще й потужний заряд позитиву.

На думку терапевта міської поліклініки N3 Стефанії Скрипник, фруктові та овочеві однорідні суміші не лише насичують організм вітамінами і мінералами, але й надзвичайно ефективно виводять токсини і допомагають схуднути. На відміну від більшості суперкорисних дієтичних продуктів, їсти смузі — саме задоволення. Можливо, саме у цьому й криється феномен їхньої популярності та стрімке зростання у світі кількості смузі-барів та навіть фан-клубів любителів смузі.

На відміну від фрешу, у смузі цілком зберігається клітковина, він  є більш збалансованим продуктом.

На думку Стефанії Скрипник смузі  можна їсти на сніданок, обід і вечерю. Така смузі-дієта допомагає скинути до 2 кілограмів за тиждень, однак заміняти смузі усі три прийоми їжі терапевт не радить. Адже 20% денного раціону має складати тверда їжа, оскільки під час пережовування виділяється слина, яка необхідна для здоров'я ротової порожнини та нормального травлення.

Попри безумовну користь свіжих фруктів та ягід, медики радять сидіти на смузі-дієті не довше тижня. Найкраще замінювати цим освіжаючим коктейлем два прийоми їжі на день, наприклад, ягідно-фруктовий смузі на сніданок, а на вечерю — овочевий. З ягід годяться майже всі: чорниця, полуниця, суниця, малина, смородина, вишня. Для овочевого смузі - морква, шпинат, кріп, петрушка, гарбуз, листя салату тощо.

Якщо хочете схуднути, молоко має бути знежиреним, а замість цукру додавайте мед.

Замість молока можна використати йогурт, закваску або нежирний кефір.

Якщо ж прагнете набрати вагу — додавайте до смузі побільше горіхів, насіння, можна також збивати його з морозивом.

Зараз ви читаєте новину «Фруктово-ягідний "смузі" - найкорисніший і найсмачніший десерт улітку». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі