Мішки з цукром замість зарплатні пропонують працівникам будівельного підприємства "Райдуга" в Кременчуці Полтавської області. Хто не хоче цукру — чекатиме, доки підприємство продасть його і розрахується грішми.
— Виходу не маємо, — пояснює Резо Джанашия, керівник "Райдуги". — Люди беруть цукор добровільно. Нікого не примушуємо.
Директор розповідає: торік Кременчуцький нафтоперегінний завод заборгував "Райдузі" 1,5 млн грн. У лютому понад 300 тис. сплатив за роботу місцевий трест "Нафтохімбуд".
— Вони самі у скруті, — пояснює Резо Лусянович. — Частину боргу "Нафтохімбуду" повернули цукром, а він розрахувався ним із нами. Це близько 50 тонн.
Загалом робітникам "Райдуги" винні 600 тис. грн. Цукром виплатили 248 тис.
"Райдуга" — одне з найстаріших тутешніх підприємств. Створили його 39 років тому для виконання будівельних і ремонтних робіт на Кременчуцькому та інших нафтопереробних заводах України. Тут працюють 100 людей.
— Із метою економії перейшли на один робочий день на тиждень, — продовжує Джанашия. — 50 працівників попередили, що з травня їх скоротимо.
У відділі економіки Кременчуцької міськради кажуть, що це перший бартерний розрахунок у період кризи.
— Прикро, що ми знову, як у 90-х, повертаємося до бартеру, — визнає заввідділу Микола Здойма. — На підприємстві немає оборотних коштів, воно не може робити відрахування до пенсійного, інших фондів.
На Дніпропетровському агрегатному заводі почали видавати зарплатню товарними чеками. Вони нагадують купони 1990-х. Кожен чек має номінал та захист. На них можна купити продукти у заводській крамниці, пообідати в їдальні.
Керівник підприємства Євген Морозенко переконує: працівникам видають зарплату чеками за їхньої згоди. Люди відзначають, що ціни на продукти у крамниці підприємства дешевші, ніж у магазинах.
Загальний борг із зарплатні у березні в Україні становив 1,5 млрд грн. Понад 70% виплат завинили підприємства, які працюють. Водночас зростає заборгованість за спожитий на виробництві газ.
Коментарі