Колишня лучанка, а нині жителька США 50-річна Тамара Скрипка повернула Україні документи приватного архіву Лесі Українки. Вона привезла до Луцька 58 експонатів — книги, фото і рукописи поетеси.
— У світі залишилися одиниці документів, які належали Лесі Українці. Ми намагаємося повернути їх в Україну, — каже Юрій Савчук, 44 роки. Він керує Державною службою контролю за переміщенням культурних цінностей. Церемонія передачі архіву відбувається в музеї поетеси у Волинському національному університеті.
Найцінніші експонати — два фото Лесі. На одному, датованому 1901 роком, вона із письменницею Ольгою Кобилянською. Друга картка — фотопортрет, зроблений 24 травня 1913-го. Це остання прижиттєва світлина поетеси. На ній Леся сидить у кріслі й сумно дивиться вдалечінь.
— У спогадах Лесина сестра Ізідора Косач-Борисова назвала цю фотографію "Лесиним прощанням із життям". Тоді в поетеси були надзвичайно голубі очі. Жаль, що на чорно-білій фотографії цього не розгледіти, — каже Тамара Скрипка, співробітниця Української вільної академії наук у Нью-Йорку. Вона знайшла документи поетеси.
Нащадки Ізідори Косач-Борисової живуть в американському місті Піскатавей. Молодша від Лесі на 17 років Ізідора врятувала в еміграції частину родинного архіву Косачів і Драгоманових.
Документи зберігатимуть у спеціальних футлярах, виставлятимуть для дослідників і студентів. Копії ввійдуть до видання "Спогади про Лесю Українку", яке готують до друку науковці Волині та столичного Інституту літератури ім. Тараса Шевченка.
— Третину архіву Косачів втрачено назавжди. Частина її документів досі перебуває у США та Канаді. Їх іще можна врятувати, — каже Тамара Скрипка.
Коментарі