неділя, 05 січня 2020 20:11

Футбольного арбітра Віктора Кашшаї хотіли оголосити персоною нон-грата в Україні

Угорський арбітр 44-річний Віктор Кашшаї оголосив про завершення кар'єри. Одіозний суддя відомий двома скандальними рішеннями: незарахованим голом Марко Девіча у ворота Англії на Євро-2012 і призначеним пенальті у ворота "Шахтаря" в матчі з "Манчестер Сіті" в Лізі чемпіонів восени 2018 року.

До Євро-2012 Кашшаї був найкращим рефері 2011 року у світі. Того сезону він працював на фіналі Ліги чемпіонів між "Барселоною" і "Манчестер Юнайтед" на "Вемблі". Тоді Віктору було 35 років. Угорець став наймолодшим арбітром матчів такого рангу. Про це пише "Трибуна".

Його кар'єра почалася у 15 років, коли він здав суддівський іспит. З 1999 року почав працювати на матчах чемпіонату Угорщини. У 27 років потрапив у списки арбітрів ФІФА. Обслуговував матчі єврокубків, Олімпіади, кваліфікації Євро-2008. А найуспішнішим став для Кашшаї чемпіонат світу-2010 в ПАР – йому довірили судити аж п'ять матчів.

Далі – Євро-2012. 36-річний Кашшаї – наймолодший арбітр турніру і один із головних претендентів на фінал.
Все йшло добре до 62-ї хвилини. Далі відбулися два ключові епізоди цього матчу.

Офсайд Мілевського. Артем потрапив у положення поза грою після пасу Євгена Селіна. Але асистент арбітра на лінії не побачив офсайд.
Ще раз. Офсайди – це зона відповідальності лайнсменів, а не головного арбітра.

Гол Девича. Тут взагалі все складно. Марко забив після пасу Мілевського. Пам'ятаємо, що Артем перебував в офсайді. М'яч перетнув лінію воріт, а вже після цього Джон Террі зміг винести його ногою. Якби м'яч зарахували, то тоді вже англійська преса і вболівальники гнобили б угорських арбітрів.
У будь-якому разі, тоді за воротами перебував асистент Іштван Вад, який сигналізував, що голу не було. Це його зона відповідальності.

Цей гол вже не приходить до мене у тривожних снах

Вся лють і ненависть дісталися Віктору Кашшаї, який був головним арбітром і приймав остаточні рішення. Його головна проблема у тому, що у потрібний момент його підвели асистенти.

Матч так і завершився перемогою збірної Англії завдяки голу Руні – 1:0. Україна не вийшла з групи, а судді залишали поле під свист трибун "Донбас Арени".

"Цей гол вже не приходить до мене у тривожних снах. Хоча забути його неможливо. Це залишиться зі мною на все життя. Якби арбітр зарахував м'яч, рахунок став би 1:1, у нас були б великі шанси дотиснути англійців і в підсумку пробитися у плей-оф Євро-2012.

Я відразу зрозумів, що гол був. Навіть з моєї позиції було видно, що м'яч у воротах. А вже лайнсмен і асистент арбітра, який тепер розташовується за воротами, просто не могли цього не побачити", – говорив Девич за рік після Євро.

Які наслідки були у цього матчу?
Кашшаї і вся його бригада більше не судили ігри Євро-2012. Їх відправили додому з поясненням – для запобігання зайвого тиску на них.

"Кашшаї – один з найкращих арбітрів в Європі. Його провини в цьому рішенні немає", – сказав після матчу бос європейських арбітрів П'єрлуїджі Колліна.

Віктор після повернення додому навіть дав прес-конференцію по ситуації з голом Девича. Говорив дипломатично, але не забув передати привіт своїм помічникам.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гравець "Манчестер Сіті" вибачився за пенальті

"Після матчу ми подивилися повтори, і відразу ж зрозуміли, що зробили помилку. Ми проаналізували ситуацію, але відповідно до вимог УЄФА, судді не повинні коментувати власні рішення на публіці. У нас дуже невдячна професія, адже ми можемо прийняти 199 правильних рішень, але одна помилка може виявитись фатальною.

Мені важко перенести те, що трапилося, адже я знаю, скільки людей вірило в нас. Але не можна змінити те, що вже відбулося. Ми змушені повернутися додому і повинні визнати, що ми закінчили чемпіонат Європи не так, як планували, оскільки припустилися великої помилки. Однак, я впевнений, що всі члени моєї команди вивчать урок з цієї невдачі, і в наступному сезоні ми зможемо довести, що все ще залишаємося в авангарді світового суддівства".

 

Генеральний секретар УЄФА Джанні Інфантіно зазначив, що помилка в матчі Англія – ​​Україна стала першою, яку зробив додатковий помічник арбітра в 1000 європейських матчах зі старту експерименту в 2009 році.

Попри всі ці нюанси Віктор Кашшаї став об'єктом насмішок і критики українців. Олег Ляшко навіть вимагав оголосити угорця персоною нон-грата в Україні і порушити кримінальну справу проти президента УЄФА Мішеля Платіні та бригади арбітрів.

Ще один наслідок цього матчу – знову спалахнула дискусія щодо технологій у футболі. Президент ФІФА Йозеф Блаттер написав у Твіттері: "Після вчорашнього матчу GLT (технологія електронної фіксації взяття воріт) – вже не один з можливих варіантів, а необхідність". 5 липня 2012 року стало відомо, що ФІФА буде вводити цю технологію.

У лютому 2016 року в Японії пройшов клубний чемпіонат світу, який став майданчиком для тестування VAR. Більше того, Кашшаї – перший арбітр, який призначив пенальті після перегляду відеоповтору у матчі "Касіми Антлерс" і "Атлетико Насьональ".

Віктор зустрічається з арбітром Каталін Кульчар, яка у 2016 стала найкращою у світі серед жінок

Віктор пішов на пенсію у 44 роки, хоча вік ще дозволяє працювати. В УЄФА вже давно відмінили віковий ценз у 45 років.

"Закінчую 30-річну кар'єру судді, щоб зустрітися з новими викликами. Велике дякую всім, хто допоміг мені в цей період, без цього я б не досяг успіху в своїй діяльності. Мені вдалося досягти практично всього на міжнародній арені. Три десятиліття – це довгий час. Вирішив почати нову еру свого життя. Не хочу йти з футболу, недавно вивчав спортивний менеджмент. Сподіваюся, зможу досягти успіху в цій галузі", – сказав Кашшаї.

Офіційно в УЄФА ще не отримали інформації про завершення його кар'єри. Віктор поки повідомив про це лише Федерацію футболу Угорщини.

У місцевій пресі Кашшаї називають найуспішнішим угорським арбітром за останні дві декади. На одному із суддівських форумів рішення Віктора про завершення кар'єри називають сюрпризом, адже очікували його побачити на Євро-2020. Він і справді був кандидатом на участь у турнірі.

"Кашшаї – приклад для всіх арбітрів. Він впав на дно після швидкого успіху, але зміг піднятися і реанімувати кар'єру". І ще багато коментарів у такому стилі – подяка за його роботу і побажання успіхів у майбутньому.

У рідній Угорщині Кашшаї – селебріті. Він часто дає інтерв'ю, бере участь у футбольних програмах, зустрічається з молодими арбітрами.

Його батько теж працював суддею, але у нижчих лігах. Сам Віктор зараз зустрічається з арбітром Каталін Кульчар, яка у 2016 стала найкращою у світі серед жінок. Вона також судить матчі чемпіонату Угорщини серед чоловіків.

Після Євро-2012 у Кашшаї вже не було настільки успішного року, як 2011-й. Він судив матчі Євро-2016, Ліги Європи та Ліги чемпіонів, але вже без фіналів в якості головного арбітра в полі (хоча був резервним на фіналі Євро-2016 і фіналі Ліги чемпіонів-2016). Помилок було чимало, в тому числі лівий пенальті у матчі "Шахтаря" з "Манчестер Сіті". Тоді Рахім Стерлінг ударив себе правою ногою по лівій і впав. Кашшаї призначив 11-метровий удар. Але це вже зовсім інша історія.

Зараз ви читаєте новину «Футбольного арбітра Віктора Кашшаї хотіли оголосити персоною нон-грата в Україні». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі