середа, 03 квітня 2024 05:10

Кота і собаку можна привчити залишатись вдома: лайфхаки від фахівців

Кота і собаку можна привчити залишатись вдома: лайфхаки від фахівців
Коти більш самостійні, ніж собаки, кажуть фахівці. Фото: pixabay.com

Якщо домашня тварина залишається на самоті і не звикла до цього – це стрес для неї, який може мати різні прояви

Деякі тварини можуть пошкодити домашні речі. Навчити тварину залишатися вдома без господарів – не проблема. Проблема – аби наодинці вона поводилась спокійною, пише "УП.Життя".

Собаки

Коли тварина народжується, у неї є "переважаюча реакція". Вона визначає, що собака буде робити, якщо залишитися у невідомій для неї ситуації, сказав кінолог Владислав Плахтій.

"Якщо говоримо про цуценя, то у когось воно менш тривожне, а у когось ця тривога проявляється більш виразно. У деяких тварин є більша потреба бути поряд з людьми, в соціумі і відчувати увагу. Якщо говоримо про більш дорослих собак, на їхню тривожність може впливати або порушення соціалізації, або якийсь травматичний досвід", – розповів.

Не можна залишати тварину, коли вона у тривожному стані: гавкає, скавучить, дряпається.

"Буває, що люди замкнуть тварину на пʼять хвилин по таймеру у кімнаті і лише після пʼяти хвилин, що б вона там не робила, прийдуть до неї. Так робити протипоказано", – сказав кінолог.

Якщо із чимось можна порівняти те, що собаку залишають на самоті, то з тим, ніби її кинули в яму.

Тут є три реакції. Спершу собака намагається вилізти, якось владнати цю ситуацію. Якщо вона бачить, що її дії не дають результату, то починає гавкати та кликати на допомогу. Далі розуміє, що нічого не працює і перестає намагатися або, іншими словами, "входить в енергорежим".

"У такому випадку собака заспокоюється не від комфорту, а від безвиході. Але при такому підході можна порушити соціалізацію собаки та розгойдати її тривожність ще більше. І тоді в майбутньому люди зіштовхнуться з ще більшими проблемами", – сказав кінолог.

Тривога у собаки виникає не лише тоді, коли її залишають саму вдома, а й коли не звертають на неї уваги.

"Такі історії, що собака щось гризе, часто повʼязані не тільки з недостатнім фізичним навантаженням і інстинктом полювання, а й з тим, що собака такими діями отримує увагу", – пояснив Плахтій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Можуть ладнати з котами: 10 собак, які уживаються з іншими тваринами в домі

Коти

Якщо коти довго не контактують з власником, вони також мають підвищений рівень тривоги, каже ветеринарна лікарка Вікторія Шерстюк.

"Тварина хоче контакту з власником, а його немає. Але якщо це довготривала відсутність, наприклад, на один робочий день, а власник ще й мало часу приділяє тварині у позаробочий час, кіт починає цю увагу привертати усіма можливими способами", – розповіла.

Як привчити тварин залишатися вдома

Привчати треба поступово.

Одна із найпоширеніших причин агресивної поведінки тварин, коли вони на самоті – тривожність.

Для того, аби привчити собаку залишатися самій без шкоди собі та господареві, існує кілька етапів. Кожен з них важливий і не варто пропускати жоден, каже кінолог.

Для першого етапу є вправи зі смаколиками і вправи на створення позитивних асоціацій, які тренують у тварини витримку та вміння "дочекатися".

Вправа зі смаколиками

Вправа покликана навчити собаку асоціювати відхід людини як частину гри, навчального процесу, в якій людина завжди повертається.

Вправа відбувається наступним чином: людина відходить від собаки на кілька кроків – повертається – дає смаколик.

Це має відбуватися швидко, не потрібно затримуватися перед тим, як повернутися, а робити це одразу. Наприклад, собака лежить на дивані, господар відходить від собаки рівно настільки, щоб між ними була відстань (два-три кроки), але водночас, аби собака ще не встигла зірватися і піти за людиною.

"Логіка в тому, щоб людина відходила від собаки на ту відстань, при якій собака залишається спокійною та не зривається бігти за людиною. Можна починати з малої відстані (один-два кроки). Протягом п'яти-семи хвилин цю відстань треба збільшувати. Але не допускати, аби тварина зривалася", – сказав кінолог.

Важливо не робити паузу між тим, як відходите і повертаєтеся. Бо в цей момент тварина у тривожному стані і не розуміє, що їй робити. І цей стан не вчить собаку спокійно реагувати, а навпаки розхитує тривожність.

Можна також спробувати привʼязувати собаку на вулиці та повторювати з нею цю вправу.

За словами спеціаліста, головний момент – заохотити собаку до того, як вона почала нервувати. Якщо собака почала гавкати до того, як людина повернулася – відійшли задалеко.

Закон забороняє залишати собаку привʼязаною у громадських місцях. Тому Плахтій радить робити це на майданчиках для вигулу тварин.

Створення асоціацій

Наступний крок – створення асоціацій. До нього можна переходити лише після того, якщо добре натренували перший етап і собака не зривається і не біжить за вами.

У цій вправі людина має імітувати, ніби вона кудись йде.

Вправа відбувається таким чином: господар йде в коридор і за кілька секунд повертається назад.

"Тут смаколики не потрібні. Собаки, які з людиною довго, розуміють: якщо людина йде в коридор, вона буде кудись збиратися. При цьому собака розуміє, що зараз людина піде і залишить її саму. На цьому етапі тварина може почати тривожитися", – сказав кінолог.

Вправу треба виконати кілька разів підряд. При поверненні, можна заходити просто у кімнату і не реагувати на собаку, ніби нічого не відбулося.

Якщо собака не реагує вже на те, що власник йде та повертається, то в коридорі можна додати ще одну дію. Наприклад, почати збиратися (накинути куртку), а потім знову повернутися до тварини. Виходить такий цикл. Таким чином це прибирає реакцію собаки на певну дію.

І так з кожним етапом: вдягання, взування, стукіт ключів, вихід з дверей. Основна мета: досягти мінімальної реакції собаки на ці дії.

Це, насправді, робиться протягом двох чи трьох днів. Згодом це усе приведе до того, що можна буде залишати собаку на довше, пишуть.

Залишення вдома кота

В теорії, залишити кота вдома самого легше, сказала Вікторія Шерстюк. Коти більш самостійні, і, якщо ви проводите з ним достатньо часу до та після роботи, то хвилюватися не варто.

Важливо також, щоб власник міг бути в одній кімнаті, а тварина в іншій, каже ветеринарка. Так тварина не буде звикати до того, що господар постійно перебуває вдома і тривожитися, коли він йде.

Проте, якщо кіт стресує, стає агресивним чи не може заспокоїтися, якщо вас немає вдома, то варто звернути на це увагу.

Чи варто залишати тваринам їжу

Собакам достатньо їсти два рази на день, кажуть спеціалісти. Тому якщо господар погодує тварину вранці та ввечері, то вдень можна не залишати їжі, а лише миску з водою.

У котів ситуація складніша: їм постійно треба їсти, аби набрати добову норму калорій, наголошує ветеринарна лікарка.

"Котам потрібно мати їжу в нормальному постійному доступі. Проте тут не підійде залишати велику миску корму. Найкращий варіант – автоматизована годівничка, яка може по часу підсипати корм. Це єдиний адекватний варіант", – сказала Вікторія Шерстюк.

Інакше, може трапитися переїдання і це також провокує певні хвороби.

Воду для котів можна залишати у різних місцях та посудинах, тоді коту буде цікавіше та легше її знайти.

Солодощі - не найкращий смаколик для вашого домашнього улюбленця. У довготривалій перспективі, солодощі спричиняють проблеми з зубами, діабет та ожиріння тварин.

Зараз ви читаєте новину «Кота і собаку можна привчити залишатись вдома: лайфхаки від фахівців». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі