Вулкан Грімсвотн, який почав вивергатися в Ісландії в ніч проти 22 травня, викидає в десятки разів більше попелу, ніж Ейяф'ятлайокудль, виверження якого торік паралізувало авіасполучення в Європі та Північній Америці. Про це повідомив британський вулканолог Дейв Макгарві з Відкритого університету в Мілтон-Кейнеc.
Як зазначив науковець, Грімсвотн викидає в атмосферу в 10-100 разів більше попелу, проте попільні частинки більші та важчі й швидше осідатимуть на землю.
Геофізик Метеослужби Ісландії Сігурлауг Х'ялтадоттір підтвердила, що нинішнє виверження значно сильніше торішнього виверження Ейяф'ятлайокудья. За словами вулканолога, Грімсвотн викидає базальтовий попіл, який не містить такої кількості з'єднань кремнію, як у випадку Ейяф'ятлайокудля.
"Кремнієва магма в'язкіша і, отже, провокує могутніші вибухи. Водночас базальтова магма продукує попіл тільки у присутності води або льоду", - сказала Х'ялтадоттір.
Тимчасом, через загрозу поширення вулканічному попелу, британська авіакомпанія British Airways скасувала всі рейси між Лондоном Шотландією щонайменше до 14.00 вівторка.
Шотландська авіакомпанія Loganair також скасувала майже всі рейси, заплановані на вівторок, 24 травня, через наближення хмари попелу від ісландського вулкана Грімсвотн, повідомили на веб-сайті представники авіакомпанії. Керівники Loganair взяли до уваги прогноз Метеорологічної служби Великобританії і вирішили скасувати рейси, за винятком польотів на Оркнейські острови.
Британські метеорологи раніше повідомили, що 24 травня над Шотландією може утворитися хмара вулканічного попелу великої щільності. Представники шотландської авіакомпанії закликали пасажирів звертатися на веб-сайт по додаткову інформацію про авіарейси.
За твердженнями експертів, попіл від вулкана Грімсвотн до кінця понеділка - вівторка досягне східного краю Ірландії, північних районів Шотландії та Росії. Ситуація ускладнюється тим, що найближчим часом не буде такого вітру, який зміг би розігнати хмару.
Поки що закритим залишається повітряний простір над Ісландією і частиною Гренландії.
Коментарі