середа, 03 травня 2023 14:00

Тричі бачили російські військові кораблі: нові дані розслідування підривів "Північних потоків"

Тричі бачили російські військові кораблі: нові дані розслідування підривів "Північних потоків"
Російські військові кораблі тричі були біля газопроводів перед їх підривом. Фото: lb.ua

Перед підривом газопроводів "Північний потік ‒ 1" та "Північний потік ‒ 2", до них тричі підходили російські військові кораблі.

За даними розслідування, яке провели ЗМІ Данії, Норвегії, Швеції та Фінляндії, судна рухалися в районі з вимкненими пристроями ідентифікації. Про це повідомляє Yle.

Встановити їхній рух вдалося через радіозв'язок, яким судна обмінювалися повідомленнями зі своїми військовими базами. Інформацію також перевірили за допомогою супутникових зображень.

Російські військові кораблі, які потенційно можуть проводити підводні операції, підходили до газопроводів двічі в червні 2022 року. А останній випадок стався менш як за тиждень до вибухів. В одному випадку судно залишалося в районі трубопроводів майже цілодобово.

Зокрема, за даними розслідування, 6 червня минулого року корабель ВМФ Росії вийшов з Калінінградської військово-морської бази і прибув до місця на схід від Борнхольма вранці 7 червня. Він кілька годин провів у місці, де на морському дні на глибині близько 80 метрів проходять газопроводи "Північний потік-1" та "Північний потік-2". За офіційними даними, три з чотирьох вибухів сталися саме в цих точках.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Данії російських шпигунів назвали найбільшою загрозою

Наступний рух корабля ВМФ Росії стався за тиждень, 14 червня 2022 року. Він залишався у цьому районі до наступного дня. За словами колишнього офіцера британської військово-морської розвідки, це, найімовірніше, було 86-метрове російське військово-морське науково-дослідне судно "Сибіряков". Зазвичай воно не переміщається до Балтійського моря в цьому районі. На думку фахівців, "Сибіряков" призначений для картографування морського дна та підводної розвідки.

"У нього є кран, який можна використовувати для опускання предметів у воду", ‒ сказав морський офіцер та дослідник Йєнс Венцель Крістофферсен із Копенгагенського університету.

Початок і кінець червневого маршруту "Сибірякова" зафіксовано якісними космічними знімками. Частина маршруту задокументована за допомогою знімків радіолокацій і супутникових знімків низької роздільної здатності. А один із знімків зроблено вранці 15 червня, коли "Сибіряков" знаходився в районі підриву.

Окрім того, СБ-123, що належать Балтійському флоту Росії, прибув до району місць вибухів 21 вересня минулого року, тобто за п'ять днів до вибухів. Цей корабель використовують як допоміжний і рятувальний у підводних операціях. Він має кран зі значною вантажопідйомністю та здатний піднімати вантажі з морського дна. За словами Йєнса Вензеля Крістофферсена, він також може запустити в море мініатюрний підводний човен.

При цьому експерти не вважають, що присутність російських кораблів можна пояснити, наприклад, участю у навчаннях.

"Ці знахідки переконливо свідчать про те, що вони пов'язані з подіями навколо "Північного потоку", ‒ заявив незалежний військово-морський аналітик та експерт з російських підводних бойових дій Х. І. Саттон.

"Якщо з'ясується, що винуватцями підриву є росіяни, то, схоже, вони зібрали інформацію, точно нанесли на карту мету операції та заклали вибухівку за допомогою своїх кораблів", ‒ додав Крістофферсен.

Німеччина, Данія і Швеція 27 вересня підтвердили вибухи на газопроводі "Північний потік". Заявили, що причиною протікання у двох нитках газопроводу стали влаштовані кимось вибухи.

Джерела та дані розвідки свідчать, що, за вибухом газопроводів "Північні потоки" у Балтійському морі стоять неурядові групи.

Зараз ви читаєте новину «Тричі бачили російські військові кораблі: нові дані розслідування підривів "Північних потоків"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі