— 20 років тому у Львові було понад 60 книгарень. Зараз утричі менше. Приміщення перетворили на магазини, кав'ярні. На місці "Просвіти" на вулиці Винниченка депутат відкрив кафе-читальню "Кабінет". На Богдана Хмельницького діяла "Читальня", тепер секонд-хенд. На площі Ринок була стара книгарня, в якій колись працювала дружина Івана Франка, тепер там "Копальня кави". У колишній "Військовій книзі" на проспекті Свободи продають бігмаки, — каже голова Асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Львівщини Михайло Ватуляк, 57 років.
Він — власник найбільшої в Україні книжкової гуртівні, яка діє на вул. Зеленій. Три роки тому на вул. Бандери відкрив книгарню ім. Богдана-Ігоря Антонича.
З'являються у Львові книжкові крамниці?
— За останні роки відкрили книгарню "Є", "Книгарню на Федорова", кілька магазинів мережі "Літера", "Дім книги". Всі, що зараз є, — у центрі міста. На Сихові, Майорівці чи Левандівці неможливо купити чтиво. Магазинчиків, де, крім книжок, продають інші товари, я не рахую.
Яка ситуація в області?
— Маємо зо два десятки книгарень. У Буську, наприклад, книжку можна купити лише у базарні дні на розкладачці. Асортимент відповідає місцю продажі. У Стрию є невеличкі прилавки в кінці торгових рядів магазину. Для порівняння, у Бучачі Тернопільської області — аж два книжкові магазини по сусідству. Асортимент там однаковий, не можуть ніяк домовитись, аби не конкурувати. У більшості районів літературу купити ніде. Та й не потрібна вона селянам. Вистачає роботи влітку, на крайній випадок є бібліотека.
Чи вигідний книжковий бізнес?
— Так, якщо за оренду площі не потрібно платити. Для цього треба співпрацювати із владою, аби надала книгарні статус комунальної. У книгарні імені Богдана-Ігоря Антонича всі книжки — українською. Плачу гривню на рік. Має бути приміщення в центрі, широкий асортимент, привабливий інтер'єр і зацікавлені у продажу продавці. Зараз мало відкрити книгарню, закупити товар. Треба креативити. Наприклад, двоповерхова "Є" на проспекті Свободи — там і читальня, і магазин водночас. Організовують зустрічі з авторами, презентації. Тож попри високі ціни, клієнти завжди є. Львову бракує тематичних книгарень. Колись усі лікарі області йшли на площу Ринок у "Медичну книгу". Зараз змушені шукати цю літературу через інтернет.
Що читають львів'яни?
— Те, що найбільше рекламують. Був скандал через вірші Винничука — почали замовляти його книжки. Щось там Матіос порівняла із фалосом — розкуповують її. Церква заборонила читати Дена Брауна — 100 штук замість 20 на тиждень продавали. Традиційно модні дешеві російські романи. Завжди беруть дитячу літературу, сувенірні книжки на подарунок, альбоми.
Коментарі