— Дзвонили мені з району, казали, якісь нові документи прийшли. Ніби можемо тепер без пільг лишитися. А у нас же дев'ятеро дітей, — розповідає Людмила Нестерюк, 51 рік, із села Молотків Лановецького району Тернопільщини. З чоловіком Іваном 2009-го вона створила дитячий будинок сімейного типу. Виховують дітей із Тучинської спеціалізованої школи-інтернату.
Відповідно до закону, який прийняли у січні цього року, багатодітні сім'ї мають право на 50-відсоткову компенсацію за світло, тепло, газ, квартплату і телефон. А діти з цих родин можуть безкоштовно користуватися міським та міжміським транспортом. Проте у жовтні Міністерство у справах сім'ї й молоді видало нове роз'яснення цього закону. Дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім'ї не вважають багатодітними.
— Хоч гроші на діток дають, але видатки великі. У нас дім на 230 "квадратів", тільки за світло і газ до 1000 гривень на місяць іде. Одягу багато треба, харчів, — каже Людмила. — Хоч би безкоштовний проїзд для дітей залишили.
На Тернопільщині 8400 багатодітних сімей та дев'ять будинків сімейного типу.
— Твердження про багатодітну сім'ю у законі прописано доволі розмито. Відповідно до поправок, такою вважають родину, де є рідні мама, тато та троє і більше дітей. Вони занесені у спеціальний реєстр, ми видаємо їм посвідчення, — пояснює Світлана Шимчук, 45 років, із обласного управління сім'ї та молоді. — Дитячі будинки сімейного типу і прийомні сім'ї в реєстр не внесені. Вони отримують по два прожиткові мінімуми на кожну сироту. І сюди вже включені витрати на світло-газ. Хоча ми ще чекаємо, коли будуть внесені поправки у закон про охорону дитинства. Тоді можна буде сказати остаточно про статус та пільги для цих родин.
Коментарі