Стародавні римляни, як і ми, купалися з перснями на пальцях і у вухах, а виринаючи, розуміли, що прикраса безповоротно втрачена.
Алісса Уітмор з Університету штату Айова (США) вивчила об'єкти, знайдені в каналізації римських лазень. Там не тільки милися і розслаблялися, але й демонстрували один одному свій соціальний статус, розважалися, перекушували і навіть вишивали.
У ту епоху лазні (точніше, терми) поширилися в усії Європі - і військові, і цивільні. Багато з них були справжніми архітектурними шедеврами і пам'ятками римської пишноти: величезні колонади, прекрасні мозаїки, численні басейни з водою різної температури.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи виявили в Римі печеру, де вовчиця вигодувала Ромула і Рема
Давні тексти містять натяки на заходи, що відбувалися в лазнях, але деталі нам відомі досить смутно. Тому пані Уітмор і вирішила звернутися до конкретних речей, знайдених археологами в стоках. Туди могло потрапити тільки те, що було втрачене або викинуте купальниками, тоді як предмети, виявлені, скажімо, на підлозі термів, могли там виявитися яким завгодно чином.
Пані Уітмор перевірила знахідки з 11 цивільних і військових лазень Італії, Португалії, Швейцарії, Німеччини та Великобританії 1-4 століть. Не дивно, що основну масу багатств склали предмети, що відносяться до купання: флакони з-під парфумів та масел, пристосування для догляду за нігтями, щипчики та інші речі, які дозволяють скласти уявлення про те, як дбали про себе жителі імперії.
Але в термах не лише наводили марафет. Там робили і медичні процедури. Наприклад, в одному зі стоків знайшли скальпель. А в лазнях Керлеона (Уельс) археологи розкопали три зуба підлітків і два - дорослих, що натякає на стоматологічні послуги.
Судячи з уламків тарілок, мисок, чашок, до басейнів брали їжу. У тому ж Керлеоні купальники пригощалися мідіями, молюсками і ракоподібними, тоді як в Силчестері (південь Англії) виявили сліди маку. Кістки говорять про те, що в термах подавали також яловичину, баранину, козлятину, свинину, птицю й оленину. Пані Уітмор відзначає, що в письмових джерелах згадуються фуршетні страви та солодощі, але про м'ясо чомусь мови немає.
Гральні кістки й монети вказують на імпровізовані казино, а кістяні й бронзові голки та фрагменти веретен підказують нам, що жінки брали в терми домашню роботу. Звичайно, вони вишивали не у воді, а в інших приміщеннях. Можливо також, що працівники лазень пропонували швейні послуги, поки клієнти розслаблялися.
І нарешті - коштовності: заколки, намиста, брошки, кулони, інталії (різьблений камінь із зображенням у вигляді заглибленого рельєфу ). Мабуть, римляни не любили знімати прикраси, входячи у воду. Напевно, боялися, що вкрадуть, але більш імовірно, що терми були свого роду ярмарком марнославства: всі бачать, хто ти такий, навіть якщо ти скинув свій багатий одяг.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стала відомою зовнішність дітей Клеопатри та Антонія
Але у воді (особливо в гарячій) клейкі речовини, за допомогою яких камені кріпилися до металу, розчинялися, та й металеві частини міняли форму, зісковзуючи з пальців і вискакуючи з вух.
До речі, пані Уітмор звертає увагу на присутність жіночих речей навіть у військових термах, що розташовувалися на території римських фортець.
Результати дослідження були представлені на конференції Археологічного інституту Америки.
Коментарі