Археологічне обстеження місцевості навколо селища Тарігхат (індійський штат Чхаттісгарх) виявило сліди невідомого раніше міста, яке існувало в час еллінізму. У кінці 1 тис. до н.е. територія штату була ареною кровопролитних воєн між двома державами: Кушанським царством, що займало північний схід Індії, і Декан царством Сатавахана, що розташовувалося на плоскогір'ї. Місто було побудоване за регулярним планом одним з воюючих царств і кілька разів переходило з рук в руки, поки нарешті не було спалене і не обезлюдніло.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На ділянці Великого шовкового шляху археологи знайшли 17 старовинних монет
Як це часто буває, відкриттю допомогла випадковість. У 2008 році селище відвідав з приватним візитом археолог Дж. Р. Бхагат. Прогулюючись околицями, він знайшов на пагорбах поблизу річки Харун інвентар 5-1 ст. до н.е.: монети кушанського і сатаваханського царств, фрагменти кераміки 1 теракотових статуеток, намистини з напівкоштовних каменів, кістки тварин. Все це стало доступно, тому що води річки підмили один з пагорбів міста.
Після оформлення необхідних документів взимку 2012/13 було проведено обстеження перспективної території, яке визначило розміри поселення і приблизний обсяг робіт на найближчі 5-10 років. Також археологи встановили розташування головної вулиці міста і згрупованих в регулярні квартали будинків по обидві сторони від неї.
Як зазначив Дж.Р. Бхагат, можлива глибина культурного шару на поселенні складає 6 метрів і більше. За словами археолога Атула Прадхана, річка, що підмила пагорб, оголила стратіграфію міста: в даному місці відзначається до 15 шарів ґрунту і пов'язаних з ними будівельних горизонтів. Це дозволяє припускати, що в ранньоарійський або навіть хараппський час тут могло існувати поселення, пізніше перекрите містом з регулярним плануванням.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Етнічність в голові, а не в крові" - провідні археологи обурені новим телепроектом
За словами археолога з декханських коледжу Абхіджіта Дандекар, кінець 1 тис. до н.е. - один з ключових періодів в історії Центральної Індії, кордон між часом легендарних "махаджанапад" (шістнадцяти великих царств, відомих з "Махабхарати", але слабо співвіднесеними з археологічними знахідками), й історичною епохою, пов'язаною з розквітом і занепадом династії Маур'їв.
Однією з ознак кардинальних змін індійської цивілізації в цей час було саме бурхливе зростання міст.
Коментарі