Грецький селянин Йоргос Кентротас скопуючи своє поле на острові Мілос 8 квітня 1820-го знайшов 2-метрову скульптуру жінки із білого мармуру - статую давньоримської богині Венери. Її назвали найбільш знаменитою жіночою скульптурою, створеною людством та античним ідеалом краси.
Острів Мілос посеред Егейського моря – один з найменш заселених на той час грецьких островів під владою Туреччини. Ділянка Кентротаса впритул до кам'яного схилу, неподалік руїн античного театру. Того дня він з сином та племінником орав місце майбутніх посівів. В самому кінці поля під ними став обсипатися ґрунт, утворилося провалля. Чоловік розгледів стіни підземної кімнати, дах якої провалився від їхньої ваги. По мотузці хлопці спустилися. В ніші побачили статую.
Вона складалася з великих шматків. На постаменті знайшли ледве помітний надпис автора. Грецький скульптор Александро, вирізав з каменю скульптуру між 130 і 100 р. до н.е. Зрушити з місця чоловіки не змогли. Йоргос забрав бюст і руки додому в хлів, а нижню частину залишили у сховку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З гробниці фараона винесли 110 кг золота
За місяць на острів причалив французький корабель "Шевретт". Лейтенант Жюль Дюмон-Дюрвіль збирав старожитності і прийшов до Йоргоса. Той у хліві показав бюст і запросив 350 франків. За ці гроші можна були купити колісницю з кіньми або будинок у селі. Засмучені французи такої суми не мали. Пообіцяли повернутися якнайшвидше.
Конкурент Олів'є Вутьє дізнається про знахідку Венери. Шантажем і залякуваннями викупляє у селянина статую богині. Коли її готують завантажити на його судно, до Мілоса прибуває Дюмон-Дюрвіль. Він наказує матросам силою відбити статую. Зав'язалася бійка. Скульптуру кинули на землю і вона розбилася. Матроси потягли шматки до шлюпок. На кораблі з'ясувалося, що у скульптури не вистачає рук.
У Парижі статую оглянув найвідоміший на той час знавець античності граф Шарль де Кларак. Через рік відреставровану Венеру показали королю Людовику XVIII. Той наказує виставити в паризькому музеї Лувр.
Археолог Картер Говард 12 лютого 1924 року разом із півсотнею помічників дістали із кам'яного саркофагу у Долині царів у Єгипті золоту труну з мумією 19-річного фараона Тутанхамона. На ньому була золота посмертна маска.
Коментарі