вівторок, 08 травня 2018 08:21

Могилу Шевченка у Петербурзі розкопали через два місяці після поховання

Могилу Шевченка у Петербурзі розкопали через два місяці після поховання
У Каневі несуть домовину Тараса Шевченка на перепоховання. Фото: t-shevchenko.name

8 травня 1861 року у Петербурзі на Смоленськорму кладовищі викопали домовину із тілом українського поета Тараса Шевченка для перепоховання. Він заповів поховати в Україні.

Поет помер 10 березня 1861 року в своїй майстерні при Петербурзькій академії мистецтв, де пройшли останні роки його життя. Поховали митця 28 лютого на Смоленському цвинтарі в Петербурзі. Клопоти щодо перевезення тіла Тараса Шевченка в Україну взяли на себе його друзі, члени Української громади в Петербурзі - Михайло та Олександр Лазаревські, Пантелеймон Куліш, Григорій Честахівський.

8 травня 1861 року домовину викопали. Дерев'яну труну вклали у свинцеву. А ту – в соснову домовину, оббиту по кутах залізом і стягнуту двома залізними пасами. Поставили її на дроги – віз без бічних дощок. перенесли через увесь Петербург до Московського вокзалу і залізницею перевезли до Москви. Далі шлях проходив через Серпухов, Тулу, Орел, Кроми, Дмитровськ, Сєвськ, Глухів, Кролевець, Батурин, Ніжин, Носівку, Бобровицю, Бровари до Києва.

Через 10 днів домовинуустріли містяни та студенти. Серед них були історик та філософ Михайло Драгоманов, громадський діяч Тадей Рильський, історик Володимир Антонович, письменник Михайло Старицький. До Канева Шевченка перевезли по Дніпру на пароплаві "Кременчук" за 2 дні. Через повінь домовину на берег вивезли люди, запряжені у віз.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Домовину Тараса Шевченка везли на Чернечу гору козацьким возом

Розглядали три варіанти для перепоховання: Видубицький монастир, Аскольдова могила й гора Щекавиця. Художник Григорій Честахівський наполіг – тіло треба везти до Канева за 130 км від Києва. Мовляв, про це його просив сам Шевченко перед смертю. Вважав, що там похований козацький ватажок Іван Підкова. 19 травня труну на руках понесли до Дніпра. Влада заборонила промови в церкві, тому їх виголошували дорогою.

На світанку наступного дня на пароплаві "Кременчук" тіло Шевченка повезли до Канева. Його супроводжували брати Микита та Йосип Шевченки з дружинами, сестра Ярина, Варфоломій із сім'єю. Також були художник Іван Сошенко і поет Михайло Чалий із дружинами, історик Олександр Лазоревський, поет Віктор Забіла, композитор Микола Лисенко, письменник Михайло Старицький.

Через повінь пароплав зупинився на невеличкому острівці за 300 м від берега. Жоден рибальський човен не мiг витримати ваги домовини. Не можна було й перенести її на руках убрід. Тодi в козацького воза запрягли двi пари волiв i по мiлині перевезли труну на суху землю. Дві доби вона стояла в Успенському соборі. На Чернечу гору труну 22 травня несли на руках. У процесії брали участь близько 2 тис. осіб.

Два тижні селяни плахтами, мішками, хустками носили землю, щоб насипати високу могилу. Її обклали камінням так, щоб надати вигляду степової. Встановили дубовий хрест. Люди ходили на Чернечу гору, як до чудотворної ікони, – просили зцілення від хвороб.

Уночі 21 січня 1978-го на схилі Чернечої гори облив себе бензином і підпалив інженер Олекса Гірник. Перед цим розкидав близько тисячі листівок із закликом до незалежності України. Міліціонери сказали дружині Гірника, що той загинув в автомобільній аварії.

Зараз ви читаєте новину «Могилу Шевченка у Петербурзі розкопали через два місяці після поховання». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі