пʼятниця, 25 липня 2014 15:40

"Коломацькі статті" обмежували права гетьмана з боку Росії
5

Титульна сторінка Коломацьких статей. ЦДІАК України
Фото: uk.wikipedia.org
9 и 11 пункт Коломакский статей. ЦДИАК Украины
Конечная страница Коломацкий статей. ЦДИАК Украины
Герб національний Війська Запорозького

327 років тому в цей день було підписано Коломацькі статті.

25 липня 1687 року на річці Коломак (тепер це Коломацький район Харківської області) між новообраним гетьманом України Іваном Мазепою й козацькою старшиною, з одного боку, та московськими царями Іваном і Петром та царицею Софією, з другого, було укладено  Коломацькі статті.

Договір складався з 22 пунктів. В основу Коломацьких статей було покладено попередні українсько-московські договори, затверджені козацькими радами при обранні гетьманів Дем'яна Многогрішного та Івана Самойловича.

Нові пункти значно обмежували політичні права гетьмана та українського уряду. Гетьман не мав права без царського указу позбавляти старшину керівних посад, а старшина — скидати гетьмана.

Козацька старшина зобов'язувалась наглядати і доносити на гетьмана царському уряду. Значно обмежувалося право гетьмана розпоряджатися військовими землями.

Гетьманському уряду заборонялось підтримувати дипломатичні відносини з іноземними державами. Гетьман зобов'язувався направляти козацьке військо на війну з Кримським ханством і Туреччиною.

У гетьманській столиці — Батурині — розміщувався полк московських стрільців.

Коломацькі статті стали наступним кроком на шляху обмеження державних прав Гетьманщини.

Зараз ви читаєте новину «"Коломацькі статті" обмежували права гетьмана з боку Росії». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі