вівторок, 11 грудня 2018 12:41

Дітей, убитих божевільною, видали за жертв українських вояків

Дітей, убитих божевільною, видали за жертв українських вояків
Поляки використовували фото вбитих дітей, щоб звинуватити українців. Фото: wikipedia

У ніч з 11 на 12 грудня 1923-го жінка з циганського табору поблизу села Антонювка біля Радома у Польщі Маріанна Долінська вбила 4 своїх дітей. Вона була у стані божевілля і повісила їх на дереві.

За тиждень до вбивства чоловіка Долінської арештували за крадіжку. Вона залишилася з дітьми без засобів для існування. Жінка не отримала допомоги з боку місцевої ромської та польської громади та тинялася з дітьми замерзаючими болотами. Від безвиході в неї стався психічний розлад. 11 грудня 1923-го близько восьмої вечора вона повісила на дереві 4 дітей, яких не могла прогодувати: 6-місячну Зофію, 3-річного Антонія, 5-річну Броніславу і 7-річного Стефана. Наступного дня Маріанна Долінська прийшла до поліцейської дільниці Родома і зізналася у скоєному.

Її заарештували, поліцейський фотограф зробив знімки дітей, яких вона повісила. Жінку обстежували польські психіатри. Для нагляду та лікування її направили до психіатричної лікарні у Творках. Долінською зайнявся директор закладу Вітольд Луневський. Хвора впадала у ступор на кілька днів або намагалася нанести собі поранення. Вона померла 1928-го й була похована на цвинтарі лікарні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стало відомо, хто фінансує антиукраїнські акції у Польщі

У рік смерті своєї пацієнтки Луневський опублікував у медичному журналі "Психіатричний щорічник" статтю "Маніакально-депресивний психоз у судово-психіатричній казуїстиці". Праця містила описи злочинів, скоєних хворими. Для прикладу психіатр розмістив фото дітей, вбитих Долінською. Іншу фотографію вбитих дітей опублікували у підручнику з судової медицини 1948-го.

Із невідомих причин, третій варіант фотографії повішених дітей використали для звинувачення бійців Української повстанської армії. Фото опублікували у вроцлавському журналі "На рубежі" із підписом "Польські діти, замучені та вбиті загоном Української повстанської армії в околиці села Козова у Тарнопольському воєводстві восени 1943-го (із зібрання Станіслава Кшаклєвського)". Згодом фото вбитих дітей з'являлося у польських публікаціях зі звинуваченнями на адресу українців.

Історик Григорій Купріянович вважає, що у Польщі люблінський воєвода Пшемислав Чарнек розв'язав антиукраїнську облаву. Вона подібна до націоналістичних переслідувань у 1920-1930-х.

Зараз ви читаєте новину «Дітей, убитих божевільною, видали за жертв українських вояків». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі