Перша анексія Криму відбулася 235 років тому. 1783-го указом Катерини II півострів вперше приєднали до Росії, мовляв, "решилися Мы взять под державу Нашу полуостров Крымский, остров Тамань и Кубанскую сторону".
Офіційно він був оголошений 9 липня і через півроку визнаний Османською імперією, колишнім сюзереном Кримського ханства.
Автор маніфесту князь Потьомкін отримав титул Таврійського.
Цей текст підсумував тривале суперництво Російської та Османської імперій за володіння і контроль над стратегічним плацдармом на півночі Чорного моря. Заручившись 1782 року підтримкою Австрії, наступного року Росія окупувала Крим, і маніфест Катерини II лише закріпив фактичний перехід півострова під владу російської корони.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через сина Роксолани почався занепад Османської імперії
На момент Першої анексії кримські татари становили понад 90% населення півострова. Після чого більше як півтора століття вони зазнавали постійних гонінь, а зрештою і тотальної депортації з рідної землі.
Туреччина, яка також претендувала на ці землі, спочатку визнала їх за Росією. Але згодом почала готуватися до нової війни з сусідами, яка розгорнулася 1787-го і закінчилася підписанням Ясського мирного договору 1791 року. Він остаточно підтвердив право Росії на Крим.
Катерина ІІ наказала перейменувати фортецю Ахтіар у Криму на Севастополь. Датою заснування міста вважається 3 (14 червня) 1783 року. Тоді під керівництвом прапор-капітана, лейтенанта Дмитра Сенявіна заклали перші чотири кам'яні споруди Севастополя: будинок командувача Севастопольської ескадри Томаса Мекензі, каплиця, кузня в Адміралтействі і пристань, названа згодом Графською.
Коментарі
1