23 березня 1919 року італійський політичний діяч (а пізніше і диктатор) Беніто Муссоліні організував на основі Союзу революційної дії першу фашистську організацію " Італійський союз боротьби " ("Fascide Combattimento"). Члени організації мали відмінність у зовнішньому вигляді: одягали чорні сорочки (тому їх і називали "чорносорочечниками") та носили жовті і червоні стрічки на зап'ясті.
У 1921 році " Італійський союз боротьби " сформувався в політичну партію - Національна фашистська партія , лідером якої знову-таки був Беніто Муссоліні, того ж року партія пройшла вибори в парламент, а в 1924 році отримала більшість. З 1928 року і до падіння режиму Муссоліні партія мала монополію на політичну владу в країні.
Ідеологія Національної фашистської партії змінювалася відповідно до реалій, що в першу чергу пов'язано з ідеологічними пошуками самого Муссоліні. В Італійському союзі боротьби були присутні соціалістичні погляди, але при цьому центральне місце посідав націоналізм. Після остаточного усталення в політичному житті країни , в фашистській партії крайні праві погляди утвердилися в ідеології партії.
Муссоліні побудував собі імідж "провідника", який знає відповіді на всі питання та має рацію. Тотальний контроль над пресою та відсутність політичної опозиції допоміг створити культ "дуче"(відповідник в Третьому Райху "фюрер", а в Радянському Союзі "вождь"). Суцільна пропаганда збільшувала прибічників фашистької партії серед громадян країни.
Знаний дослідник Умберто Еко запропонував 14 ознак для виявлення фашизму:
1. Першою характеристикою фашизму є культ традиції.
2. Традиціоналізм неминуче веде до неприйняття модернізму.
3. Ірраціоналізм міцно пов'язаний з культом дії заради дії.
4. Ніяка форма синкретизму не може винести критики.
5. Незгода - це знак інакшості.
6. Фашизм народжується з індивідуальної або соціальної фрустрації.
7. Тим, хто взагалі соціально знедолений, фашизм каже, що єдиною запорукою їх привілеїв є факт народження в певній країні.
8. С пыворганызатори повинні відчувати себе ображеними через те, що вороги виставляють напоказ багатство, хизуються силою.
9. Для фашизму немає боротьби за життя, а є життя заради боротьби.
10. Для всіх реакційних ідеологій типовий елітаризм, в силу його глибинної аристократичності
11. Всякого і кожного виховують, щоб він став героєм.
12. Оскільки як перманентна війна, так і героїзм - досить важкі ігри, фашизм переносить своє прагнення до влади на статеву сферу.
13. Фашизм будується на якісному популізмі.
14. Фашизм говорить на новомові.