вівторок, 18 листопада 2014 12:47

70 років тому у Львові востаннє пролунало "Танго смерті" - рідкісні світлини з Янівського концтабору
21

Ворота Янівського табору
Фото: photo-lviv.in.ua
Ворота Янівського табору
Колюча огорожа Янівського концтабору
Огорожа Янівського концтабору. По периметру табір був огороджений двома рядами колючого дроту зі сторожовими вежами між ними. 1940-ві рр.
Територія Янівського концтабору, 1940-ві рр.

18 листопада 1943 року нацисти ліквідували Янівський концтабір у Львові, знищивши щонайменше 6 тисяч євреїв. Командир есесівців Фріц Кацман оголосив Львів містом, вільним від євреїв.

Янівський концентраційний табір (нім. Zwangsarbeitslager Lemberg-Janowska) — табір примусової праці (у деяких джерелах — винищувальний табір), створений нацистською владою у жовтні 1941 на вулиці Янівській (тепер — вулиця Шевченка) у Львові, куди зганяли політичних в'язнів, військовополонених, а найбільше — євреїв.

Янівський табір був транзитним табором, звідки зазвичай депортували до Белжецького винищувального табору. Німці зліквідували табір у середині листопада 1943, винищивши більшість в'язнів. За час існування Янівського концентраційного табору в ньому знищено від 50 до 200 тис. Людей.

Головним місцем для масових розстрілів у Янівському концтаборі був рів на відстані 0,5 км від табору, що називався "Долиною смерті". За весь час функціонування табору у ньому було проведено декілька масових акцій зі знищення в'язнів, переважно євреїв. У 1942 – на поч. 1943 рр. ліквідовували, насамперед, непрацездатних, фізично виснажених та хворих людей. Однак, наприкінці весни 1943 р. почали розстрілювати всіх осіб єврейської національності. Знищення людей відбувалось за списками. Поспішність нацистів була обумовлене швидким змінами на радянсько-німецькому фронті та підготовкою німців до відступу з  Галичини.

Під час тортур, катувань і розстрілів в концентраційному таборі, завжди грала музика. Оркестр складався з ув'язнених, вони грали одну і ту ж мелодію – "Танго смерті". Автор цього твору залишився невідомим. У числі оркестрантів були – професор Львівської державної консерваторії Штрікс, диригент опери Мунд та інші відомі українські музиканти.

Зараз ви читаєте новину «70 років тому у Львові востаннє пролунало "Танго смерті" - рідкісні світлини з Янівського концтабору». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі