П"ять поховань, яким по 7 тис. років, знайшли науковці в паризькому передмісті Бютьє-Біланкур. У найпросторішій могилі лежало тіло чоловіка, в якого не вистачало лівого передпліччя — руки нижче ліктя. Дослідивши обрубок кінцівки, учені дійшли висновку, що руку цьому воїнові ампутували після травми, отриманої при падінні, після битви чи в результаті нападу хижака. Скальпелем слугував ідеально загострений кремінь.
Ученим уже було відомо, що давні люди вміли робити трепанацію черепа. Натомість із таким давнім хірургічним відтином кінцівок зіткнулися вперше.
— Ідеться не про випадкову ампутацію, а про справжній медичний захід, — каже керівник дослідження Сесіль Бюке-Маркон. — Ми не можемо назвати тих, хто робив операцію, лікарями. Але в них точно були необхідні медичні знання.
Сліди рубцювання на ампутованій руці вказують, що пацієнт після операції вижив. Він навіть не втратив здатності рухати плечем.
— При обстеженні ми не знайшли жодної ознаки інфекції через ампутацію. Вона відбулася у відносно стерильних умовах. Ми не знаємо як, але давній "хірург" знав спосіб змусити людину лежати спокійно під час операції, — продовжує археолог.
Бюке-Маркон припускає, що використовували знеболювальні трави та галюциногенні відвари з дурману. Рану очищали шавлією.
Чоловік з ампутованою рукою помер у досить зрілому віці. Він зовсім беззубий, протягом життя страждав від артриту. Померлий займав привілейоване становище у своїй групі. Про це свідчить великий розмір могили, зброя при ньому, а також залишки ягняти.
Коментарі