Вкладників фінансових пірамід можна порівняти зі щурами.
Таку думку сьогодні під час круглого столу висловила старший науковий співробітник лабораторії психології мас та спільнот Інституту соціальної та політичної психології НАН України Тетяна Бєлавіна.
"Вкладників фінансових пірамід, зокрема вже відомої всім МММ, можна порівняти зі щурами. Свого часу дослідники ставили приманку в певному місці, куди постійно бігав щур, а коли приманку приймали, гризун вже продовжував кілька разів бігати в тому напрямку. Так само і вкладники. Мавроді зробив ставку на публічність. Він попереджав, що люди можуть програти, але можуть і виграти. Це і є тим гачком, на який попадались люди", - сказала вона.
Науковець розповіла, що вкладники фінансових пірамід бувають різні: частина з них - раціональні, упевнені, що встигнуть збагатитись за рахунок інших; інші - самовпевнені, мають завищену самооцінку, переконані, що фіаско їх омине.
"Такий механізм працює з наперсточниками. Ці шулери люблять говорити про своїх клієнтів: "Без лоха и жизнь плоха". Розробники фінансових пірамід теж на це розраховують", - зауважила Бєлавіна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нацбанк почав скидати євро
З її слів, фінансові піраміди діють за принципом сект.
"Туди втягують людей, ті, в свою чергу, інших. Усіх запевняють, що їм пощастить", - розповіла Бєлавіна.
Нагадаємо, 16 червня творець гігантської фінансової піраміди 1990-х Сергій Мавроді заявив, що відновлення роботи проекту МММ-2011, виплати за яким були заморожені в кінці травня через масштабну паніку, вже неможливе, а грошей на розрахунки з усіма його учасниками не вистачить.
Коментарі
1