Вчора на українському міжбанку долар подорожчав до 8,32 грн. Це значить, що в обмінниках американську валюту продаватимуть по 8,4 -8,5 грн. Востаннє курс долара відносно гривні різко підвищувався три роки тому. Тоді долар сягнув позначки 8,21 грн.
"Сталося те, що й мало статися. У цьогорічному бюджеті вже давно була "дірка". Не було чим перекрити витрат на чемпіонат із футболу, соціальні виплати, вибори. Першу половину року уряд штучними шляхами утримував курс, заспокоював щодня, що життя стабільне, все налагоджується, а потім відпустив гривню у "вільне плавання", - розповів економіст, колишній голова Фонду державного майна (ФДМ) Олександр Бондар.
Він наголосив, що цьогоріч скоротилися поставки українського металу та хімії до Європи.
"Це основне джерело надходження валюти до України. Тепер її йтиме менше. Уряд передбачив дефіцит бюджету, великі витрати й тому вирішив продати обласні облгази, генеруючі компанії, теплоелектростанції. За ці гроші, звісно, можна було б перекрити дефіцит, але у них не вийшло. Все це майно продали за заниженими цінами Фірташу. Отримали від проданого лише 60%", - зазначив Бондар.
Економіст нагадав, що золотовалютні резерви Національного банку України (НБУ) за рік скоротилися на $10,7 млрд, зараз вони становлять $28,123 млрд.
"Цих запасів надовго не вистачить. Міжнародний валютний фонд кредиту не дасть, бо у нас вибори провели на такому рівні, що з Україною там не захочуть мати справи. Китай дає позики лише товарами, а кредит від Росії занадто дорогий, доведеться робити серйозні поступки. Єдиним шляхом вирішення цієї проблеми є залучення найбагатших людей України. Нехай вони зроблять позику бюджету держави", - сказав Бондар.
Білоруський сценарій падіння валюти в Україні неможливий, вважає економіст. На його думку, українська економіка більш пристосована до кризових явищ.
Коментарі
2