четвер, 21 вересня 2017 14:21

Автор "Гобіта" сам малював ілюстрації й обкладинки до своїх книжок

Автор "Гобіта" сам малював ілюстрації й обкладинки до своїх книжок
"Гобіт". Перше видання 1937 року. Фото: Вікіпедія

21 вересня 1937 року вийшла друком повість-казка Джона Роланда Руела Толкіна "Гобіт, або Туди і звідти" - один з перших творів у жанрі фентезі.

Це історія пригод ватаги гномів і гобіта Більбо Беггінса, які вирішили відшукати загарбане драконом золото. Сутички з тролями, гоблінами, гномами, ельфами та гігантськими павуками, бесіда з драконом Смоґом, Битва П'ятьох Армій - лише деякі пригоди, що їх довелося пережити Більбо.

Робота над казкою Толкін почав 1930-го, після того як із сім'єю переїхав з Лідсу до Оксфорда. Проте діти Джона Толкіна, Майкл і Джон, згадували, що чули фрагменти казки від батька раніше - 1928 року чи 1929-го. Кілька разів Джон Толкін оповідав її частини, додаючи нові подробиці. Тоді вирішив записати казку, джерелом натхнення для якої стала книга Едварда Августина Вайк-Сміта "Чудесна країна снергів" (1927). Іншим джерелом натхнення стали дві літературні пам'ятки старовини: "Беовульф" та "Старша Едда".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Роналд Толкін носив у кишені вставну щелепу

Толкін кілька разів дещо змінював у казці. Дракона Смоґа спершу звали Пріфтан, а чарівника - Бладортін. Ім'я Ґандальфа спочатку носив ватажок гномів, а Беорн мав схоже на запозичене зі слов'янських мов ім'я Мідвед. Спочатку Толкін задумував, що Смоґа повинен був убити Більбо, викрадати гномів повинні були не лісові, а морські ельфи. Першу, умовно завершену версію казки, Толкін дописав до початку 1933 року, але ніде не публікував. 1936-го представниця лондонського видавництва Сьюзен Дагналл дізналася від колишньої студенки Толкіна, Елейн Гріффітс, про дитячу казку "Гобіт". Дагналл поцікавилася, чи може письменник завершити казку. Той взявся за її закінчення. Додатково Толкін вирішив додати ілюстрації і карти, які створював паралельно до тексту. Розробив дизайн обкладинки і суперобкладинки. Таким чином Толкін фактично став одним з перших британських авторів, які ілюстрували власні книжки.

Зусилля лондонського видавництва "Джордж Аллен і Анвін" виправдалися. Книжкаа мала приголомшливий успіх. Її випустили 21 вересня 1937 року невеликим накладом в 1500 примірників, однак вже до початку грудня видавництво зробило додатковий тираж у 2300 екземплярів. "Гобіт" зібрав досить схвальні відгуки в пресі. Друга світова війна завадила подальшому поширенню казки. У Британії ввели жорсткі обмеження на використання паперу, а склад "Аллена і Анвін" розбомбили. Майже на 10 років "Гобіт" зник з ринку, інтерес до казки пожвавився лише з виходом нового твору Толкіна.

Працюючи над "Володарем Перснів", у вересні 1947 року Толкін вніс виправлення до тексту "Гобіта", щоб пов'язати цей похмуріший твір з казковим "Гобітом". 1960-го він знову взявся за переробку, щоб казка гармонічно передувала "Володарю Перснів" і вписувалася в його історико-міфологічний контекст.

Зараз ви читаєте новину «Автор "Гобіта" сам малював ілюстрації й обкладинки до своїх книжок». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі