У Білорусі скоротять чверть державних чиновників
Білоруський президент Олександр Лукашенко підписав 12 квітня указ, за яким скоротять 25 відсотків службовців державних органів країни. Документ затверджує нову типову структуру органів влади всіх рівнів. Звільненим держслужбовцям нададуть відстрочку повернення кредитів на будівництво чи купівлю житла, а також оплати за вищу освіту дітей. Вона дійсна, доки ті знову працевлаштуються, але не довше, ніж на рік із дня звільнення. Також за ними залишать право на медичне обслуговування в теперішніх лікарнях.
Повністю провести реформу держустанов планують до 1 січня 2014-го. Колишні начальники звільнених службовців повинні посприяти, аби ті знайшли поза державним сектором роботу за фахом та відповідну до попередньої посади
Артур Саж, 27 років, економіст, Гродно:
– Скорочення 25 відсотків чиновників – безперечно позитивне явище. Погано тільки те, що звільняють мою маму, а у 54 роки вона навряд чи зможе знайти нову роботу. Якщо говорити чесно, вона все життя перекладала папірці у канцелярії. Говорила, що це може робити будь-хто з бухгалтерів, але всі лінуються. Спробував влаштувати її до свого друга на фірму у відділ кадрів, але виявилося, що вона не вміє нормально працювати на комп'ютері. За чотири дні не освоїла елементарної програми. Я не образився, коли друг вибачився і сказав, що працювати в них мама не може.
Поки що домовився з її начальником, щоб вона рахувалася в них ще рік, а тоді тихо вийшла на пенсію. Працювати й отримувати зарплатню буде дівчина, яка нібито в декреті. Іншого виходу я не бачу. Добре, що її шеф розуміє ситуацію, і сам казав, що допрацювати до пенсії рік треба. Мама розраховувала на ще кілька років, щоб отримувати пенсію за вищим коефіцієнтом, але зараз про це не йдеться. Рік із дружиною будемо її утримувати, а далі стане трохи легше. Хоч розумію, що лише на пенсію мама не проживе. Каже, спробує влаштуватися в магазин касиром. Але торік у неї була операція на хребті, довго сидіти не може, а там зміни по 10 годин.
Я не можу сказати, що мама лінива чи дурна. Просто це інше покоління: вона не дружить із технікою, її зіпсувала робота в канцелярії. Я навчався в Німеччині, а зараз контролюю витрати різних фірм. Таких працівників одразу раджу звільняти.
Лариса ВОДОЧНІКОВА, 34 роки, вчителька, Мінськ:
– Я б скоротила не чверть, а половину цих дармоїдів. Торік успадкували з чоловіком сусідчину квартиру. Оформлення спадщини закінчилося для мене нервовим зривом. Ви не уявляєте, скільки канцелярій, виконавчих і установчих комітетів, нотаріусів державних і приватних треба пройти, щоб отримати спадщину, маючи заповіт і виписку, що у померлої родичів більше немає. На другому місяці оформлення у мене виникло бажання відмовитися від усього, хоч ми живемо зараз у помешканні чоловікової сестри. Спочатку не могли оформити одну довідку, потім – другу. Доки оформили третю, термін дії першої вийшов. І так по колу. Коли мене вкотре відправили в якийсь комітет, я розплакалася просто в кабінеті. Ми шість років годували з ложечки і мили паралізовану бабусю, щоб потім більше нервів і сил втратити на дурному оформленні. Закінчував усе чоловік.
У лютому в країну не пустили сестру чоловіка. Вона вийшла заміж за російського міліціонера і, мабуть, випадково потрапила у списки тих, кому не дозволено в'їжджати у Білорусь. Коли ми побачили, що треба зробити для того, аби з цим розібратися, то мовчки віддали 500 доларів начальнику міліції. За три тижні мали на руках скасування заборони.
Віталій ПАВЛЕНКО, 47 років, начальник жеку, Вітебськ:
– У нас є час до кінця червня, щоб визначитися з вісьмома кандидатами на звільнення. У кожної установи свій графік – залежить від штату і зарплатного фонду. Це скорочення спрямоване насамперед на звільнення пенсіонерів, які продовжують працювати. Вони отримують і зарплатню, і пільгову пенсію, а це додаткове навантаження на бюджет. Але пенсіонерів у себе звільняти не дуже хочу, бо вони добре працюють, знають свою справу. Мали кілька випадків поспіль, коли молодь грубила старшим людям. Пенсіонери поводяться набагато чемніше.
Бюджетним установам потрібна оптимізація. Наприклад, у нас є окремо диспетчер й окремо людина, що реєструє виклики і контролює те, чи виїхали спеціалісти. Навіщо? Це прекрасно можна суміщати на одній посаді. Є жеки, в яких на балансі менше будинків, але штат у півтора разу, а то й удвічі більший за наш. Розумна молодь відкриває свій бізнес, а хто лінивіший, хоче влаштуватися в якусь установу. Гроші невеликі, роботу і роботою назвати важко, але стаж потроху набігає.
Олександр РИЖИЙ, 36 років, журналіст, Мінськ:
– Лукашенко починає загравати з ЄС. Таке враження, що бере приклад з Януковича, який чекає, коли йому щось запропонують і в Митному союзі, і в Європейському. Лукашенко почав зі скорочення і зменшення навантаження на бюджет. Також активно говорять про підвищення пенсійного віку. Вже зараз на одного пенсіонера є лише півтора працівника. А з часом може статися так, що працюючі будуть у меншості. Ці проблеми назрівали давно, однак симптоматично, що вирішувати їх почали саме зараз.
Я зайнявся б скороченням у правоохоронних органах і силових структурах. Там і зарплати шалені, і пільгові пенсії за меншого робочого стажу. Але це – ті стовпи, що тримають режим бацьки. Простіше позвільняти бабусь, щоб не отримували додаткових 100 доларів.
Уже півроку воюю з жеком: стару домову книжку загубили, а в новій наробили помилок. Доки переробляють її, я не можу отримати закордонний паспорт, а старий уже не дійсний. І хто ж перший у черзі на скорочення? Неадекватна 25-річна, яка не знає елементарного? Ні, 58-річна жінка, яка намагалася допомогти і одразу ж казала, що нова книжка оформлена неправильно, її треба буде переробляти.
Комментарии