У селі Сиваківці Липовецького району почали різати ліс, що росте за 500 м. Планують знищити 5 га. На його місці хочуть облаштувати піщаний кар'єр. Селяни двічі протестували. Тепер щодня чергують у лісі, щоб завадити вирубці.
— Усе почалося зимою, під час Різдвяних свят. Недалечко звідси лісникам заманулося чистити ліс від сухих дерев. Та так стесали, що лишили за собою сплошну територію, — зустрічає місцева 60-річна Тетяна Франкова.
Лісники вирізали 3,5 га. Деревину вивезли і продали.
— Люди випадково почули, що ліс ріжуть. Прибігли в сільраду, плачуть. Ми звернулися в прокуратуру, районну адміністрацію. На сесії це питання депутати розглядали. Повідомили, що все законно, — каже Зінаїда Рябіщук, сільський голова. — А тепер хочуть 5 гектарів вирізати під кар'єр. Люди зроблять усе, щоб цього не сталося. Просять, щоб ліс вернули в їхню власність.
З подвір'я виглядає 75-річна Ганна Огородник. Її будинок на початку села.
— Нам ту землю виділяли під городи. А потім попросили віддати для посадки лісу. Ми согласилися. Садили ялинки та черешні 1951-го. Тоді ліс був колгоспним, то ми могли виписати собі досок, дров, — розповідає.
Нам ту землю виділяли під городи. А потім попросили віддати
— Сільські діти все життя скубають там черешні. Маслята, боровики, білі гриби звідти виносили відрами, — перебиває 58-річна Надія Дзюба.
— У нас ліцензія є на ту землю. Її зразу видавали на все родовище. На тому кар'єрі ми вибрали пісок, треба розширювати. На старому посадили нові дерева, — говорить 35-річний Денис Єрмаков із вінницької фірми "Гірник-Ремо", що видобуває пісок. — А родовище треба виробити, інакше державі мусимо заплатити штраф 40 тисяч гривень. Доки виясняють, що буде з лісом, то теж маємо сплатити 40 тисяч збитків за те, що не добуваємо пісок.
Розширювати кар'єр дозволили у Вінницькому "Облагролісі". Тепер там хочуть відкликати своє рішення.
— Скандал підняли місцеві. Бо вони ті дерева садили. Але ліс їм не належить. Тому ми не повинні в них питатися — різати його чи ні. Навіть не я командую, кому віддавати ту територію, — каже 49-річний Анатолій Іванець, директор "Віноблагролісу". — Кабінет Міністрів рішає дати дозвіл і змінити цільове призначення лісу. Фірма, що тримає кар'єр, має за нього заплатити облагролісу, а також у сільський та районний бюджети. Село б отримало 112 тисяч гривень за гектар.
Коментарі