Українські туристи на чолі з тернополянином Борисом Горою, 38 років, повернулися з мандрівки кавказькими горами. Присвятили її сотій річниці від дня народження командира Української повстанської армії Романа Шухевича. На найвищу вершину Кавказу — Ельбрус (5642 м над рівнем моря) — підняли портрет генерала.
— Двотижневу подорож на Кавказ розпочали 30 червня, — розповідає 21-річний Роман Задорожний із тернопільського туристичного клубу "Кристал". — Поїздом дісталися Мінеральних Вод, 2 липня вже були на маршруті. Здолали чотири гірські перевали, щоб акліматизуватися на висотах. Ночували в наметах, на зупинках готували їжу — суп із брикетів, різноманітні каші.
З останнього табору на висоті 4200 м Борис Гора з дружиною Світланою повів на Ельбрус десятьох туристів із Тернополя, Києва, Полтави та Кам"янця-Подільського. Від шквального вітру на гірських схилах ховалися в наметах.
— Будували навколо них "оборонні фортеці" — обкладали їх по периметру стінами зі снігу, — розповідає Борис Гора. — Над такою "фортецею" підіймали жовто-блакитний прапор, тож кілька українських груп, що проходили поряд, заходили до нас розпитатися, хто ми і звідки. На вершині Ельбрусу постояли всього кілька хвилин — пронизливий вітер шарпав немилосердно, але встигли розгорнути плакат із портретом героя і прапор УПА.
Дорогою додому туристи провідали рідну сестру Романа Шухевича 85-річну Наталію. Жінка мешкає у столиці Кабардино-Балкарії.
— Про свій приїзд пані Наталію не попереджали — не знали, чи випаде нам потрапити у Нальчик, — каже Борис Гора. — Коли прийшли в гості, Наталія Йосипівна дуже зраділа. Трохи бідкалася, що не встигла нічого наготувати.
Сестру Шухевича радянська влада заарештувала у вересні 1940 року й засудила до десяти років ув"язнення і п"яти років заслання на уральські лісоповали. Наталія Йосипівна провела шість років у таборах і десять — на поселенні в Казахстані. Там познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Муталіфом Гіргаєвим. Балкарця виселили в казахські степи, як представника ворожого народу. У його рідному Нальчику подружжя з донькою мешкає з кінця 1950-х, удома розмовляють виключно українською. Взяти участь у вшануванні сторічного ювілею свого брата в Україні Наталія Йосипівна не змогла: чоловік майже втратив слух.
На згадку про гостини туристи подарували сестрі Романа Шухевича портрет брата, який кілька днів тому винесли на Ельбрус.
Коментарі
1