— Народи, які пережили голод, ніколи не стануть гурманами, — каже 44-річна Дейна-Джей Руфал, дослідниця етнічної психології з австралійського міста Сідней. — У них змінюються кулінарні смаки. Зверніть увагу, у вас додають у суп і картоплю, і макарони. Я в жодній іншій кухні такого не бачила. Просто, щоб порцією супу можна було наїстися. Мене пригощали на Полтавщині супом, де ще й гриби були. У решті Європи з них зварили би крем-суп.
Те саме стосується консервації. Навіщо закривати по 30–50 літрів огірків, стільки ж помідорів, а тоді ще шалену кількість капусти засолити? Я мовчу про дивні салати — це несмачно і некорисно, бо застоюється олія та оцет. Але люди хочуть мати запас. Хоч взимку можна купити досить дешево яблука, моркву, селеру, буряк і готувати з них.
Через те, що вуглеводами найлегше наїстися, у вас є проблеми із зайвою вагою. Треба відмовитися від звички усе заїдати хлібом. А це не так легко, бо навіть дітям у садочку до гарніру дають два шматки хліба. В ірландців та сама проблема, бо в них дуже популярна випічка. Навіть у голодні часи вони сушили, що тільки могли, і мололи на муку.
Можу точно сказати, що голод робить організми нащадків витривалішими. У вас менше проблем через отруєння, шлунок менш чутливий, ніж, наприклад, у середньостатистичного француза. Ви доволі легко оговтуєтеся після переїдання. Українець, як і китаєць, може з'їсти несвіже та не мати особливих проблем. І не відчуває труднощів через надто гостру їжу.
3 941 000
осіб загинули в Україні у 1932–1933 роках унаслідок штучно влаштованого голоду. Це приблизно понад 10% від тодішнього населення України. Такі висновки судової науково-демографічної експертизи Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи Національної академії наук України від 30 листопада 2009 року. Із них: протягом лютого — грудня 1932 року — 205 тис. осіб, упродовж 1933-го — 3 млн 598 тис. осіб, у першій половині 1934 року — 138 тис. осіб.
6 122 000
осіб становлять втрати населення України серед ненароджених через Голодомор 1932–1933 років.
Коментарі