Досвідом, як самостійно організувати подорож Чорногорією, що потрібно для перетину кордону, чи привітні там люди та про інші особливості мандрівки, розповіла журналу "Країна" журналістка Олена Павлова.
- За 10 днів машиною ми подолали 1500 кілометрів і відвідали п'ять балканських країн - Болгарію, Сербію, Чорногорію, Албанію, Північну Македонію. Найбільше часу були в Чорногорії, - каже Олена.
- Кордон перетнули швидко - показали паспорти й документи на орендоване авто. Жодних ПЛР-тестів і сертифікатів вакцинації в нас не питали. Та й людей у масках ми бачили вкрай рідко.
У країні живуть близько 650 тис. людей - менше, ніж у Львові. А площа трохи більша за нашу Закарпатську область. Завдяки горам щільність населення така, що відповідає карантинним нормам дистанції - 45 осіб на квадратний кілометр.
Говорять тут переважно сербохорватською та чорногорською - її виділяють в окрему мову. З місцевими інколи було простіше порозумітися українською, ніж англійською. Хоча останню знають непогано, завдяки розвиненому туризму. Багато офіціантів і продавців, почувши, що ми з України, відповідали "Дякую", - продовжує Олена Павлова.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де й за скільки українці можуть відпочити за кордоном
- На відміну від більшості балканських держав із власними валютами, у Чорногорії діє євро. Хоч вона ще не вступила в Євросоюз, але 2002-го самовільно перейшла на цю валюту. Причому, без згоди Європейського центрального банку.
Дороги в Чорногорії чудові. Вражає, скільки праці пішло, щоб прокласти такі траси серед гір. У першому ж гірському селі нас попросили зачекати - попереду був ремонт, дорогу завалило камінням зі скелі. У черзі машин ми стояли неподалік автомайстерні. І виявили несправність у нашому автомобілі - майже відпала важлива деталь із дна. Нам допомогли, і відмовилися брати гроші.
Краєвиду з вікна цієї майстерні позаздрили б найкращі готелі. Хоча смітять на Балканах ще більше, ніж у нас. Непотріб кидають біля річок й озер, на вулицях.
Повний текст розповіді читайте у журналі "Країна" за 12 серпня 2021 року.
Коментарі