Ізраїльські вчені вважають, що зробили серйозний крок, який наближає їх до розгадки таємниці сувоїв Мертвого моря, виявлених в печерах Кумрану ще в 1947 році. Серед них були тексти біблійних книг, апокрифів, а також література, що відноситься до життя так званої кумранської громади. Ці документи датуються епохою від III століття до нашої ери по I століття нашої ери, повідомляє "The Daily Mail".
Оріт Шамір, куратор Управління старовини Ізраїлю, і Наама Сукеник, аспірант з Університету Бар-Ілан, прийшли до висновку, що сувої виготовлені з льону, а не з вовни, яка в той час була найбільш популярною тканиною в регіоні. Згідно з їх версією, льон використовували представники таємничої секти есеїв, відзначає NEWSru Israel.
Шамір і Сукеник посилаються на древнього історика Йосипа Флавія, який стверджував, що ессеї носили білий одяг.
"Вони хотіли відрізнятися від "римського світу", почитали скромність за доброчесність, вибираючи найпростішу, нефарбовану, тканина", - вважає Шамір.
Більшість шматків тканини, виявлені в Кумрані, використовувалися в якості одягу, а потім в якості пакувального матеріалу та бинтів.
Однак серед дослідників існує й інша думка, прихильники якої вважають, що льон принесли з собою люди, що рятувалися в печерах від римлян після зруйнування Єрусалиму в 70 році. Більш того, багато археологів вважають, що немає ніяких доказів того, що сувої були написані самими біженцями. Можливо, вони принесли сувої з собою, заздалегідь обернувши їх в лляну тканину.
Проте, влітку минулого року італійські дослідники заявили, що кумранські сувої "родом" з того ж регіону, де вони були знайдені два тисячоліття тому. Результати аналізу показали, що співвідношення хлору і брому в зразках сувоїв з великою точністю відповідає співвідношенню цих елементів в місцевій воді.
Раніше повідомлялося, частина із всесвітньо відомих сувоїв Мертвого моря тепер доступні в Інтернеті - через 2 тис. років після того, як вони були написані й десятиліття після того, як вони були знайдені в печері посеред пустелі. Цей спільний проект здійснили Національний музей Ізраїлю і міжнародний веб-гігант Google.
Коментарі
3