середа, 06 березня 2024 08:00

Що насправді означає день 8 Березня в Україні і чому його варто залишити

8 березня українці святкують Міжнародний жіночий день.

В цей день прийнято дарувати жінкам квіти та інші приємні презенти. Головний меседж - свято весни, краси та жіночності.

Автор: pinterest
  Історія створення свята 8 Березня
Історія створення свята 8 Березня

Але насправді значення цього свята геть інше. Gazeta.ua розповість, як воно утворилось.

Як з'явилося свято 8 Березня

Передумовою 8 Березня стали мітинги та страйки жінок, які проходили в різних країнах, починаючи від середини 19 століття. 8 березня 1857 року працівниці нью-йоркських фабрик вийшли на демонстрацію за жіночі права: за рівну оплату з чоловіками і зниження робочого дня з 16 годин до 10 годин. Активістки намагалися привернути увагу громадськості до питань жіночої освіти, можливості голосувати і умов праці. Після цих демонстрацій в університет вперше взяли дівчину, а в світі почали з'являтися жіночі профспілки.

28 лютого 1908 року розпочався страйк нью-йоркських робітниць, який зібрав на вулицях понад 15 000 жінок.

Автор: 20minut
  Історія створення свята 8 Березня
Історія створення свята 8 Березня

За два роки після цього у Копенгагені відбулася 2-а Міжнародна конференція працюючих жінок. Лідерка жіночої групи соціал-демократичної партії Німеччини Клара Цеткін. Разом із активісткою Розою Люксембург, висунула ідею святкування Міжнародного жіночого дня. Вона запропонувала, щоб Жіночий день відзначався щорічно в кожній країні в один і той же день. Метою цього свята Цеткін назвала боротьбу жінок за свої права.

Цю ідею підтримали в соціалістичних країнах, а в кінці 1975 року ООН офіційно проголосила 8 березня – Днем боротьби за жіночі права та запропонувала державам також запровадити такий день, відповідно до їх традицій і звичаїв.

Чому в Україні не проводять демонстрації за рівні права

В Україні, яка на той час входила до складу Російської імперії, Міжнародний жіночий день вперше відсвяткували 1917 року. Тоді відбувся протестний мітинг, у якому взяли участь жінки з різних куточків імперії, зокрема українки. Через чотири дні після мітингу російський цар Микола II зрікся престолу та тимчасовий уряд відразу надав жінкам право голосу. Це було потрібно для того, щоб отримати більше підтримки.

1921 року Міжнародний жіночий день був визнаний комуністичною владою як свято, що підкреслює роль жінок у революції. Тоді ж дівчата отримали право на освіту, можливість працювати і отримувати дохід.

Все змінилося після Голодомору і масових репресій. Радянська влада поступово заборонила право на аборти та ускладнила розлучення, почала наголошувати на важливості материнства. Від 1966 року 8 Березня стало офіційним вихідним днем.

"Те, що так багато людей в Україні асоціюють 8 Березня лише із більшовицьким періодом, означає, що радянська пропаганда була вкрай ефективною. Насправді цей день чудово підходить для того, щоб голосно заявити про права, можливості та дискримінацію жінок", - вважає докторка політичних наук, директорка ГО "Гендерний центр Волинської області" Оксани Ярош.

Автор: volynnews
  Історія створення свята 8 Березня
Історія створення свята 8 Березня

Як святкують 8 Березня у світі

Хоча Міжнародний жіночий день і був заснований для того, щоб розширити права та можливості жінок, але в різних країнах світу його святкують по-різному.

Ізраїль. На державному рівні в цій країні Міжнародний жіночий день не святкується, тому він не є вихідним днем. Однак популярність серед ізраїльтян свято завойовує з кожним роком. Цікаво, що тут дата святкування співпадає з єврейським святом Пурим, а в його історії важливу роль відіграла саме жінка на ім'я Естер.

США. Весь березень у цій країні присвячений жінкам. В лютому 1980 року тодішній президент Джиммі Картер навіть оголосив тиждень 8 березня Національним тижнем жіночої краси. По всій країні у школах відбувають лекції про гендерну рівність. Також щороку президент США випускає промову на честь Міжнародного жіночого дня. Протягом всього місяця американці згадують про досягнення своїх співвітчизниць.

Італія. В Італії Міжнародний жіночий день називається La Festa della Donna. Жінок цього дня вітають яскравими квітами мімози, які в цій країні вважаються символом чуттєвості та сили. Також до подарунку додають солодкі торти або традиційні бісквіти з цитрусовим лікером і кремом, які мають форму квітів.

Автор: bukinfo
  Історія створення свята 8 Березня
Історія створення свята 8 Березня

Китай. В цій країні свято стало національним ще 1949 року. В багатьох компаніях 8 березня — скорочений робочий день. В Китаї заведено дарувати близьким жінкам квіти і різні подарунки. Тому бренди часто створюють спеціальні кампанії для приваблення покупців. Цікаво, що напередодні Міжнародного дня жінок у Китаї святкують День дівчаток, який присвячений досягненням школярок і студенток.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Свято 8 березня: найкращі привітання та красиві листівки

Німеччина. 24 січня 2019 року тут проголосували за те, щоб 8 Березня, яке тут називають Frauentag, стало державним святом. Однак воно є таким лише для столиці країни — Берліна.

Велика Британія. В цій країні 8 березня використовують як можливість підвищити обізнаність населення про політичні й соціальні проблеми, пов'язані з жінками. Цього дня проводять різноманітні лекції, виступи, концерти та інші заходи, під час яких часто збирають кошти для благодійних організацій, що відстоюють права жінок.

Іспанія. Тут феміністки проводять День жіночого протесту. Відбуваються демонстрації і мітинги, на яких публічно висловлюють своє незадоволення. Так, 2018 року понад 5 мільйонів жінок провели 8 березня 24-годинний страйк в знак протесту проти нерівності в оплаті праці, гендерної дискримінації, насильства в сім'ї.

В'єтнам. В цій країні святкування 8 березня відрізняється особливою серйозністю. Все тому, що у В'єтнамі ще 2 тисячі років тому існувало свято на честь сестер Чинг, які мужньо захищали свою батьківщину. Сьогодні ці два свята тісно переплелися.

У перший місяць весни українці відзначають кілька важливих і особливих свят.

Варто пам'ятати, що у березні вшановуємо День народження Тараса Шевченка. 8 березня - Міжнародний жіночий день, а також 14 березня відзначаємо День українського добровольця і 26 березня - День Національної гвардії України.

Зараз ви читаєте новину «Що насправді означає день 8 Березня в Україні і чому його варто залишити». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі