— Не кричіть на мене, — каже у слухавку депутат від "Слуги народу" Юрій Камельчук біля входу до сесійної зали Верховної Ради. — Чого ви кричите? Я не міністр, я не вирішую такі питання.
20 грудня, у п'ятницю, він прийшов на останнє пленарне засідання парламенту у 2019 році. Загалом зареєструвалися 319 депутатів. Наступний тиждень вони проведуть з виборцями, а 30 і 31 грудня — у комітетах. До голосувань повернуться 14 січня.
Ззовні, біля будівлі парламенту на Грушевського 5, з самого ранку мітингує "Автоєвросила". Вимагає продовжити на 90 днів спрощене розмитнення автівок, завезених з країн Європейського Союзу. Справа від неї, біля Маріїнського палацу, пуста сцена з прапорами України, Нацкорпусу та червоно-чорним стягом. На всю гримить "Мене вже немає, вітер розносить мене по землі" українського гурту Тартак. "Голова вже трохи болить", — кажуть про це все поліцейські. Від станції метро "Арсенальна" до будівлі парламенту 11 їхніх синіх мікроавтобусів з ґратами на вікнах.
В останній пленарний день 2019-го року Gazeta.ua розпитала депутатів у кулуарах парламенту про досвід роботи з монобільшістю, Офісом президента та скандали колег.
О 9:35 на другий поверх парламенту швидко підіймається Володимир В'ятрович, нардеп він "Європейської солідарності".
— У мене інфошок, — каже В'ятрович. Працює неповні три тижні. — Великий об'єм інформації, нові види роботи, мені дотепер непритаманні. З іншого боку — досить деструктивна атмосфера під куполом, небажання великої кількості депутатів розбиратися з важкими питаннями. Декомунізація та просування української мови робить нас сильними в протистоянні з Росією. У нас війна не тільки за території, а й за ідентичність. Якщо хочемо вистояти чи перемогти, то очевидно, що повинні посилити себе зсередини через питання національної ідентичності. Того, що нас об'єднує.
Квапиться до зали й депутатка від "Голосу" Ольга Стефанишина. Помітно переймається за законопроект "слуг народу", який має запустити електронну інформаційну систему трансплантації.
— Зараз уся система фактично працює на папірцях, — каже Стефанишина. — Жоден з нас не може повноцінно реалізувати своє право бути донором. А пацієнти — право на медичну допомогу. Я вносила правку, аби ця система запрацювала з 1 квітня 2020 року (коли реформа дістанеться до лікарів-спеціалістів і стаціонарів — Gazeta.ua). Буду ставити сьогодні це на підтвердження. Якщо парламент проголосує проти, він фактично відкладе введення системи трансплантації на рік. Тоді проситиму їх не брехати своїм виборцям й не розповідати, що вони запустять її цього року. Це неправда.
На білий мармуровий балкон по центру другого поверху кладуть букет червоних троянд.
— День народження, — каже жінка, яка їх принесла. — У Соломії Бобровської.
Бобровська у парламенті вперше, зайшла під 9-тим номером "Голосу". Працює в комітеті зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, членкиня міжфракційного об'єднання "Гуманна країна". З нагоди свята на плечах біла хустка з квітковим орнаментом, червоне намисто й такого ж кольору підбори.
— Робота комітету міжпарламентського співробітництва провалена (голова комітету — "слуга народу" Богдан Яременко — Gazeta.ua), — каже Соломія Бобровська. Ми втрачаємо ланку міжпарламентської дипломатії, попередній комітет напрацював гарну базу. У час пожвавлення переговорів у межах "нормандського формату", парламент відсторонений на обочину для будь-яких реакцій на те, що відбувається у світі щодо України. У травні країна буде вперше приймати парламентську асамблею НАТО, ми готуємося. Президентом асамблеї став представник Угорщини, це не є приємним моментом. Угорщина для нас стала країною, яка почала запроваджувати політику, подібну до російської.
Угорщина почала вводити політику, схожу на російську
— Натали, Натали, — звертаються до депутатки Наталії Королевської журналістки, просячи про коментар.
Вона вчетверте у Верховній Раді, двічі з Юлією Тимошенко, один раз з "Опозиційним блоком", нині — з його частиною, "Опозиційною платформою — За життя".
— Так как монобольшинство у них во всех комитетах, — каже Наталія Королевська в коментарі Gazeta.ua, — то в повестку дня не попадают законопроекты от опозиционных партий. Единственное, что у нас получилось сделать, это то, что сорвали подготовку к рассмотрению во втором чтении законопроекта о рынке земли и не дали под покровом ночи в незаконный способ принять решения комитета. У нас требование одно — это референдум.
До дверей, розташованих навпроти президії Верховної Ради, повільно підходить Михайло Волинець з "Батьківщини". У парламенті вчетверте, щоразу — з Юлією Тимошенко. Очолює Незалежну профспілку гірників України.
— Мені важче стало (у цьому скликанні — Gazeta.ua), — каже Волинець. — Бо в парламенті зараз особливий режим роботи, ніхто нікого не щадить. Тим паче, коли ти в опозиції ("Батьківщина" перейшла в опозицію після ухвалення в першому читанні закону про ринок землі — Gazeta.ua), і є монобільшість, яка ігнорує усі твої законодавчі ініціативи, то треба ще добре поборотися. Ми в опозиції, тому "слуги" нам не союзники. З ОПЗЖ є ідеологічні розбіжності, (утім — Gazeta.ua) зараз із земельних питань ситуативний союз виник. З "Європейською солідарністю" ми по землі не йдемо разом, вони відсиджуються.
"У парламенті ніхто нікого не щадить"
Об 11 годині, під час запитань до уряду, у буфеті зайняті майже всі сидячі місця. На телевізорі біля входу транслюють телеканал "Рада" — виступає міністерка фінансів Оксана Маркарова. Її перебиває кавова машина та виделка, якою шкребуть по тарілці за прилавком. У меню сьогодні борщ зелений зі свининою за 42 гривні, картопляне пюре за 22, салат з квашеної капусти з журавлиною за 33 та інше.
На фоні екрану з виступом голови парламенту Дмитра Разумкова сходами підіймається Ілля Кива. У руках тримає свій жакет. На запитання, що хорошого може сказати про парламент 9-го скликання, відповідає:
— То, что 4 месяца жизнидеятельности этого парламента уже прошли. Ничего больше хорошого в этом парламенте нету.
Традиційно у вишиванці, цього разу в чорно-червоній, депутат зі "Слуги народу" Святослав Юраш. Має їх чотири штуки. За час робити в парламенті нових не придбав.
— Ми маємо чіткий плин законопроектів, які змінюють все і вся в Україні, — каже він. Маємо вже перші нагороди. Це і вчорашні новини про рейтинг президента й парламенту, отримання грошей МВФ, кроки з усього, що в нас відбувається на сході, і нарешті отриманню миру. Це вже той трансформативний початок, який обирали люди. Президента з рекордними відсотками й нас з рекордними результатами.
Після скандалів з колегами, зокрема Богданом Яременком, каже, що переконаний у необхідності "ціннісного компаса" в парламенті.
— Святість — це не та риса, якої потребує депутат, — говорить Юраш. — Треба ефективність. Але мені важливо побудувати в парламенті ту коаліцію людей, які зможуть у ціннісному векторі робити кроки, близькі українському народу.
Микола Тищенко, один з 15-ти співзаступників голови фракції "Слуга народу", майже о 13 годині дорогою до буфету зупиняє свою однопартійку.
— Куда, куда, ты нам нужна голосовать, — каже він їй і розвертає в бік зали засідань.
Сам підіймається сходами, утім голосувати не йде — на черзі кілька журналістів.
— А нам о хорошем, у нас новогодняя программа, — каже журналістка одного з телеканалів і підставляє мікрофон. На фоні звучить "Шановні депутати, відбувається голосування".
— Ребята, которые уже были в парламенте 2-3 созыва, говорят что с предыдущим Кабмином вообще почти невозможно было говорить, — каже Тищенко. Такие отношения были. А этот Кабмин — рабочий, я доволен.
Співпрацю з Офісом президента оцінює як "рабочую обстановку".
— Рабочие притирки, нормально работаем. Мы не можем за такой период времени слажено друг друга слышать. Что-то слышим, что-то нет.
Будь-який тиск голови Офісу Андрія Богдана на рішення фракції заперечує.
— Как Андрей Богдан может тыснуть на народных депутатов? Никогда такого не было. Это все на уровне слухов. Когда будут тыснуть, я вам лично об этом скажу.
Мы хотим построить настоящую страну, которая такая процветающая, такая красивая, а находится в запустении. Знаєте, як недоглядана дитина, — каже Тищенко.
Как Андрей Богдан может тыснуть на народных депутатов? Никогда такого не было.
До сесійної зали прямує Інна Совсун, депутатка від "Голосу", раніше — заступниця міністра освіти 2014-2016 років Сергія Квіта.
— Підійдімо до дверей, раптом голосування, — каже вона.
— На яке голосування чекаєте?
— Та будь-яке, нам же за це зарплату платять.
— Парламент має бути місцем, у якому обговорюються питання, — каже Совсун. — Але наявний формат, у міру регламенту та політичної культури унеможливлює нормальну дискусію. Сьогодні була година запитань до уряду, вона вкрай формалізована. Є два міністри, які доповідають. Для чогось там сидить увесь уряд, але решті ти не можеш ставити питання.
Найбільшим викликом є існування монобільшості. Коли одній фракції вистачає своїх голосів для ухвалення рішення, то вони обговорюють його закрито. Потім у залу чи комітет виносять ті, які вже десь прийняті. І ти можеш скільки завгодно аргументувати, але коли вже десь ухвалили — і зробили це не ті люди, з якими ти спілкуєшся на комітеті, — тобі дуже тяжко на них впливати.
"Важко впливати на рішення, які ухвалили закрито"
О 13:41 під будівлею Верховної Ради продовжує мітингувати "Автоєвросила".
— Всі за Зеленського голосували, і я теж голосував, — чути в крайньому ряду натовпу.
Коментарі