Покинуті хати в селах розбирають на цеглу. Весною таких крадіжок побільшало. Матеріали вивозять вантажівками. Цеглу продають по 50 коп. за штуку. Нова коштує не менше 1 грн. У ціні цегла періоду СРСР, вона міцна та довговічна.
— В Семенівку розбирати хати приїхали мешканці Хорола, — переказує Лідія Гордусенко, 40 років, сільський голова Багачки Першої Великобагачанського району. — Жителі стали на диби і не дозволили руйнувати майно. Приїжджають і якісь бригади, кажуть, у них є дозволи з сільської ради. Та люди знають, ніяких дозволів їм не видавали.
Крадії придивляються до хат, де ніхто не живе, оцінюють складність розбирання, кількість цегли.
Олексій Ганженко, сільський голова Біликів з Миргородщини, розповідає, часто будинки односельців розбирають місцеві.
— У селах Лещенки, Милашенкове Миргородського району багато пустих дворів. У Марченках є 30 будинків, живуть тільки у шістьох, — каже Ганженко.
На хуторах Миргородського району розібрали майже всі помешкання. З одного хутора крадії вивозять до 30 тис. штук цегли. Дім можуть розібрати за ніч.
— У мене всю охоту до дачі відбили, — каже Валерій Шатньов із Миргорода. — У суботу приїхав, навів порядок біля дому. У неділю вернувся, а хати вже немає. У сусіда триповерховий будинок розібрали.
У Широкій Долині Великобагачанського району жителі села намагаються доглядати за хатами-пустками. Таких близько 30. Люди кидають помешкання через безробіття, переїжджають до міст.
— Деякі, хто виїжджає, спеціально продають дім на розбір, — каже Сергій Горбань, сільський голова. — Для цього пишуть заяву, що дозволяють хату розібрати.
У селі Кустолові Кущі Кобеляцького району 2000 року жили до 1 тис. людей. Тепер село пустіє. Рік тому мародери розібрали тут із десяток помешкань.
Володимир Гречаний із Миргородської міліції говорить, люди роблять на хатах-пустках бізнес.
— Їздять по селах, дивляться на пусті будинки, дізнаються, як часто тут бувають господарі, — каже Гречаний. — А потім дають оголошення, що продають хати на розбір. Видають чуже майно за своє.
У міліції пояснюють, за самовільне розбирання будинку можна отримати до п'яти років в'язниці.
41 000
Стільки сільських жителів на Полтавщині помирають щороку. За останні роки в області нараховують 56 тис. покинутих садиб. 16 тис. із них у напівзруйнованому стані. Три села щороку зникають із карти області.
Коментарі