Перевіряємо наскільки легко зробити у Львові паспорт громадянина України для виїзду за кордон за 377 грн і 15 коп, як зазначено на сайті Державної міграційної служби України.
17 травня о 10:00 приходжу з 20-річною Андріаною Леле до міграційної служби Личаківського району на вул. Зелена, 20 з наміром подати документи на виготовлення закордонного паспорту.
Вхід у приміщення з вулиці. Усередині стіни оббиті фанерою. Над вікном для спілкування із працівницею наклеєний папірець, що попереджає про заборону фото- та відео-зйомки у приміщенні. Через вікно жінка із фарбованим у коричневий колір волоссям пояснює, що спершу треба у банку поруч сплатити за усі послуги а потім вона видасть усі форми, що потрібно заповнити.
- За закордонний паспорт хочу заплатити, - каже жінка перед нами у банку. Платить 407 грн і 15 коп за 4 квитанції й ще за послуги фінустанови.
Андріана сплачує 377,15, як вказано на стенді у міграційній службі.
- А чого це у тебе тільки 3 квитанції, - обурюється працівниця міграційної служби. Ім'я своє вперто не називає, бейджа не має. - Я не буду це приймати. Маєш заплатити ще 30 гривень.
- У вас на стенді чітко написано про три обов'язкові платежі, - переконує Андріана хвилин 10. Люди у черзі обурюються.
- Та заплати тих 30 гривень, - каже чоловік у потертій зеленій футболці. - Тобі хіба шкода?
Кілька хвилин жінка у вікні мовчки перекладає документи та ігнорує людей.
- На тобі зразок, - працівниця кидає у вікно "Згоду на обробку персональних даних". - Зроби копію, а це поверни мені. Зайди у цей же будинок за кутом біля школи і там у першому кабінеті у тебе приймуть документи.
Біля першого кабінету черга з 8 людей. Кожного обслуговують протягом 10-15 хв.
- Дівчинко, я за тобою стою, - заходить у приміщення дебела жінка років 65 з товстим чоловіком й звертається до білявки, яка має заходити на прийом. - Ти ж мене пам'ятаєш? Я просто у банк ходила.
Люди у черзі обурюються, що не бачили пенсіонерки. Хвилин 10 сперечаються хто ж буде заходити першим. Врешті стара домагається свого.
- А хто скільки платив за послуги, - запитує голосно Світлана Дмитрівна, прізвища не називає. - Я у банку 407 заплатила. Коли у вікно здавала документи, то квитанцію про 30 гривень не повернули. А потім ще потребували 35 за довідку про несудимість. Кажу, що 30 уже за довідку заплатила, а працівниця мені каже, що як не дам 35, то поїду на Липинського, 44 (там розташоване управління міліції, де видають довідки про відсутність судимості, - ред). Почала на мене кричати й казати, що все законно. Я дала ще 35, а вона й квитанції не видала. Сказала, щоб ішла у 1 кабінет фотографуватись.
- Та всі так платили, не хничте, - відгукується брюнетка у короткій спідниці. Підіймається гул. Люди сперечаються чи варто платити чи ні.
О 12:45 під кабінетом штовхаються двоє чоловіків через чергу.
- Та я тільки запитати, - проштовхується лисий чоловік.
- Ага, тут таких як ти уже було. Не пущу. Ми всі запитати, - відштовхує його учасник конфлікту.
Їх розбороняють жінки.
О 13:00 працівниця повідомляє, що починається обід й прийом громадян відновлять о 15:00, хоча на вивісці є інформація, що перерва з 13 до 14.
Приходимо перші.
- Так, а за довідку чого не проплатили, - запитує працівниця у кабінеті. - Маєте самі донести. Як не донесете, то паспорт вам не зроблять. А той папірець, що маєте, то у нас немає людини, яка буде за вас його носити у міліцію й брати безкоштовно ту довідку. Тому у такому випадку виготовлення паспорту може затягнутись на кілька місяців. Отже зголошуєтесь донести довідку пізніше?
Наступного дня телефонуємо до речниці міграційної служби у Львівській області Світлани Мірошниченко. Цікавимось чи можна все ж написати заяву на дозвіл міграційній службі на доступ до особистої інформації, й щоб паспорт виготовили вчасно протягом місяця.
- Прямо при здачі документів на отримання паспорту пишете дозвіл на доступ до ваших приватних даних, - пояснює вона. – Здаєте цю заяву й можете платити лише 377 гривень і 15 копійок.
Через тиждень знову йдемо з Андріаною у міграційну службу. Годину й 50 хвилин чекаємо своєї черги у перший кабінет.
- Ваш паспорт уже виготовляється, - усміхнено говорить працівниця. - Але ви пообіцяли донести довідочку про несудимість. Якщо не донесете, то не зможете забрати документ. А заяву цю писати, то вам треба у віконечко підійти, - дзвонить Зіні й розповідає, що зараз підійде Андріана Леле.
Біля вікна чекаємо 20 хвилин у черзі. За той час просимо у жінки у черзі подивитись на чий рахунок сплачується 30 грн. У квитанції написано "ЛФ ДП "Документ".
- Заяву хочете писати? То вам у перший кабінет. Як ви там були? І сюди направили? Нє, вони помилились. Вам не до мене, - відмахується працівниця.
Пояснюю, що спілкувався із речником, яка пояснила, що у обов'язки входить допомогти написати заяву й прийняти її.
- А ти хто такий? Адвокат? Посвідчення адвоката покажи, - переходить на крик. –Я кажу посвідчення адвоката покажи! Я не буду працювати, ти затримуєш роботу.
Хвилин 5 жінка відмовляється працювати. Врешті вона заспокоюється, просить ксерокопію паспорта й почекати 40 хвилин.
- Пройдіть на Туган-Барановського. Там у нас канцелярія, - каже. - Там напишете заяву й зареєструєте її у керівника відділу.
Простягає нам копію заяву на надання платних послуг. Перепитуємо що це означає й нащо нам платні послуги, як ми уже сплатили за послуги міграційної служби 87 гривень.
- Ой, то я переплутала й не той бланк дала. Вам другий треба, - просовує інший папірець.
На Туган-Барановського приходимо за 10 хвилин до обіду. Допоки підходить наша черга працівниця закриває вхідні двері й пояснює, що уже час обіду, але погоджується допомогти написати заяву. Попереджає, що виготовлення паспорту може затягнутись на 2 місяці.
У загальному на те, щоб виготовити закордонний паспорт за 377 грн і 15 коп витратили близько 10 годин.
Після подачі документів телефоную у київську прес-службу ДМС до Сергія Гунька. Чоловік відмовляється пояснювати телефоном на якій підставі "Документ" бере гроші. Просить надіслати офіційний запит у паперовому конверті.
Про те, що таке ДП "Документ" і на якій підставі це підприємство бере з людей 30 грн читайте пізніше на Gazeta.ua.
Коментарі
51