— У нас ВІП-пенсіонерів мало. Це не Київ, де зосереджені центральні владні органи. В області 681 тисяча 724 — трудові пенсії. Це 97,9 відсотка, а спеціальні — лише два проценти, — розповідає заступник начальника Львівського обласного управління Пенсійного фонду Зінаїда Берік, 58 років.
— На Львівщині серед пенсіонерів є 16 народних депутатів, шість помічників депутатів, 17 працівників Нацбанку, 41 митник, 199 прокурорів, 40 суддів, 15 судмедекспертів. Держслужбовців більше — 3 580, працівників органів місцевого самоврядування — 370, військовослужбовців — 3 831. Дипломатів немає взагалі.
Хто має найбільші пенсії?
— Як передбачено українським законодавством, найбільша, звичайно, у народних депутатів — 14 тисяч 470 гривень середня. Далі йдуть судді — 5 тисяч 585, потім прокурори — 5 тисяч 335. Якщо звичайні працівники відраховують два відсотки внесків, то держслужбовці два–п"ять. Якщо думаєте, що генерали і полковники мають великі пенсії — заспокойтеся. У них середня — 1 573 гривні 99 копійок.
Яка відмінність у нарахуванні трудових пенсій і пенсій спеціальним категоріям?
— Для обчислення трудових пенсій береться зарплата за тривалий період роботи. А для спеціальних — за два останні роки. Нині йдеться про уніфікацію підходів до всіх категорій. Науковцям уже рахують, як звичайним пенсіонерам, — за тривалий період.
Наше пенсійне забезпечення регулюють майже 30 законів. Для кожної категорії є свій. Як казав один політик, легше китайську грамоту вивчити, ніж розібратися у них. Пенсійне законодавство має бути просте, щоб кожен громадянин прочитав і все зрозумів.
Як нині виплачується пенсія в області?
— Боргів немає. Кожен пенсіонер має своє число, коли йому приходять гроші. Торік відбулося найбільше підвищення пенсії. В області вона зросла на 45 відсотків. Фонд виплатив пенсій у квітні по області — 630 мільйонів гривень. Середній рівень пенсійного забезпечення на Львівщині нижчий, ніж середній по Україні. Станом на початок року — це 810 гривень 17 копійок.
Що робити, щоб мати хорошу пенсію?
— Найперше — офіційна робота й офіційна зарплата. Все інше залежить від економічної ситуації в державі.
Наприкінці кожного року треба піти в бухгалтерію і поцікавитися, скільки внесків сплачено на ваше ім"я до Пенсійного фонду. Цю інформацію можна отримати також у Пенсійному фонді за місцем проживання і в інформаційному кіоску за страховим свідоцтвом. У нас із 2000-го є база про сплачену зарплату і внески на кожного громадянина, так званий персоніфікований облік. З усіх запитань працює гаряча телефонна лінія Пенсійного фонду: 272 78 47.
Коментарі
1