понеділок, 05 грудня 2011 00:00

Найкращі спеціалісти повтікали до Польщі

Автор: малюнок: Володимир Казаневський
 

— Третій тиждень приходжу на роботу, а мені кажуть іти додому до слідуючого понеділка. Або територію прибирати. А чого я маю мітлою махати? Моя робота за токарським станком. Завод стоїть повністю. Зарплати ще за жовтень не бачили, — каже чоловік у синій болоньєвій куртці, років із 50. Називається Іваном, прізвища просить не вказувати.

У понеділок о 10.30 іде польовою дорогою додому до села Почаєвичі біля Дрогобича.

За 1 км від села, на вул. Тураша в райцентрі, працює підприємство "Універсальна бурова техніка". Єдине в Україні виготовляє долота для нафтодобування. Зареєстроване 28 вересня 2010 року на місці збанкрутілого Дрогобицького долотного заводу. Тут працюють 856 людей.

— Добре, шо мешкаю близько, пройдуся пішком. А є такі, шо на дорогу 15–20 гривень тратят. Ви точно нічого не записуєте? Благаю, не здайте мене. Бо можу взагалі роботу втратити, — каже токар. — 15 років тут на заводі роблю. Хоч якась копійка в сім'ї. У ліпші часи мали й по 4 тисячі гривень. Тепер — по 1,5 тисячі нараховують, і то не все виплачують. Найкращі наші спеціалісти вже давно повтікали до Польщі на заводи. Заробляють там штуку євро.

Каже, проблеми на підприємстві почалися в червні.

— Керівництво заставило нас написати заяви на відпустку за власний рахунок на два тижні. Потім казали, що будемо працювати ще по суботах, аби відробити дні простою. У перших числах вересня вийшов новий наказ, згідно з яким усі ці робочі суботи скасовують, а підприємство переходить на чотириденку, без оплати простою. А тим, хто працює не від виробітку, поскорочували робочі дні до трьох на тиждень. А тепер чув, із січня всіх пенсіонерів скоротять.

Біля заводу тихо і безлюдно. На подвір'ї стоять п'ять іномарок. Пластикові двері на прохідній відчиняють дві жінки, на ходу одягають плащі.

— От робота файна — прийшли відмітилися та й додому. Ше якби гроші за то платили — можна так до пенсії працювати, — сміється 48-річна Марія Михайлівна. — Ми прибиральниці в тому офісному зданії, — показує на білу 4-поверхову будівлю. — Хоч цехи не працюють, там постійно люду повно. Керівництво ходить туда-сюда. Не думаю, що то з того щось добре буде. Завод закриють, люди лишаться без роботи.

На підприємстві працюють переважно жителі Дрогобича та навколишніх сіл. Найбільше — з Почаєвичів.

Із центрального магазину в селі виходять чоловік і пенсіонерка. Під пахвою в кожного буханка хліба. Навпроти на зупинці двоє чоловіків розпивають пляшку горілки.

— От до чого довели молодьож, — каже 71-річна Ольга Костишин до свого попутника. — Роботи нема. Заводи стоять. Тебе ж, Василю, тоже звільнили з долотного, а ти молодець, тримаєшся, не п'єш.

— Та нє, цьоцю, то я сам пішов звідти. Задовбало. Грошей не платили три місяці. А двоє малих дітей, скоро моя Віка ще третє народить. Мусів піти на будівництво, іншого виходу не було, — каже 29-річний Василь.

— І я колись до пенсії працювала на тому заводі, — додає Ольга Костишин. — У селі з кожної хати як мінімум по одному, а то й по двоє чоловік там робили. І годували нас, і добре платили. Завод теперка довели до ручки. Ті шо хочуть, то й роблять. Розкрадають всьо. Мій сусід там робить охранніком. Каже, що скоро залізо закінчиться, то вони металеві болванки спресовують у бліни і так вивозять із заводу.

— Збій роботи на підприємстві стався через нехватку обігових грошей, щоб купити частину сировини для виготовлення доліт, — каже гендиректор "Універсальної Бурової Техніки" 62-річний Леонід Мищатин. — Проблему з грошовим надходженням вирішимо найближчими днями. Частину фінансів виділимо на зарплати людям. За решту купимо матеріал. Думаю, виробництво на повну запрацює вже з 8 грудня. Скорочення працівників відбуватиметься з метою збільшення продуктивності. У нас задіяні повністю 655 осіб.

— Питання заводу підніматиму на сесії 6 грудня, — каже депутат Львівської облради 44-річний Михайло Задорожний. — Треба знайти власників. Коли вони приймали завод у свої руки, брали на себе зобов'язання забезпечити людей роботою та не зупиняти виробництва.

Найбільшим боржником із зарплати серед промислових підприємств області є Львівський науково-дослідний державний радіотехнічний інститут. Це стратегічний об'єкт, виконує державно-оборонне замовлення. Винен працівникам 8,5 млн грн. 2 млн заборгував "Автонавантажувач". 1,4 — Дрогобицький автокрановий завод. Начальник обласного управління промислової політики 59-річний Микола Величко каже, основною причиною такої ситуації є обмежене фінансування державних програм. Негативний вплив має світова та європейська кризи. Закордонні клієнти скорочують виробництво, відмовляються від продукції наших підприємств.

Зараз ви читаєте новину «Найкращі спеціалісти повтікали до Польщі ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі