З ініціативи Міносвіти України зі шкільної програми зникнуть "Маленький Принц" і "Фауст", а класиків літератури замінять письменники другого ешелону, повідомляють "Комментарии".
Півсотні київських вчителів направили відкритий лист на ім'я міністра освіти Дмитра Табачника, в якому висловили своє обурення новими навчальними планами для 5 - 9 класів.
У листі, оприлюдненому у вівторок, 18 квітня, зазначається, що запропонований для обговорення проект програми "категорично неприйнятний для введення у школі".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дмитро Табачник закупив підручники за 647 гривень за штуку
Як розповіла "Комментариям" учитель-методист київської школи № 29 Катерина Баліна, нова програма перевантажена художніми творами, до того ж, з курсу з всесвітньої літератури практично зникли твори деяких класиків.
"Автори програми пропонують невеликі за розміром твори, але їх дуже багато. Програма заповнюється письменниками другого ешелону: ні "Маленького принца" Антуана де Сент-Екзюпері, ні Толстого, ні Достоєвського, ні "Фауста" Гете. Зате з'явилася "Балада про прокурений вагон" Олександра Кочеткова", - зазначила Баліна.
У програмі для п'ятого класу, після казок народів світу і "Пригод Тома Сойєра" Марка Твена, учням пропонують долучитися до поезії Марини Цвєтаєвої ("Книги в червоній палітурці"), а також творчості фантастів Рея Бредбері і Роберта Шеклі. "Чи знає 10-річна дитина, що таке, скажімо, "шлак", "метаморфоза" і, тим більше, "каталітична реакція" ("Запах думки" Р. Шеклі), в розрахунок не береться", - відзначає видання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Табачник вважає, що 647 грн. за підручник - обґрунтована ціна
Шестикласникам розкажуть про міфи і легенди (в 7-му класі їм доведеться повернутися до балад і билин, в тому числі, про Іллю Муромця) і познайомлять з Гаррі Поттером - в розділі "Ріст і стосунки зі світом".
Семикласникам пропонують прочитати "Тараса Бульбу" Миколи Гоголя, "Баладу про прокурений вагон" Олександра Кочеткова, а заодно познайомитися з творчістю Шолома-Алейхема ("Пісня пісень"), Габріеля Гарсіа Маркеса і Анни Гавальди (з якими багато хто знайомиться лише в студентські роки). А ось шекспірівських "Ромео і Джульєту" залишили на 8-й клас - поряд з вивченням священних книг людства на кшталт Біблії, Вед і Корану. Також восьмикласникам запропонують до прочитання "Чайку на ім'я Джонатан" Річарда Баха і "Чужу біль" Сергія Лук'яненка ("Нічна варта", мабуть, залишається на позакласне читання).
У 9 класі підростаюче покоління долучиться до творчості Шарля Бодлера, Володимира Маяковського, Михайла Булгакова ("Собаче серце") і Пауло Коельйо ("Алхімік"). Про "Божественну комедію" Данте школярам доведеться дізнаватися самостійно: творчість одного з основоположників літературної італійської мови представлено одним сонетом. Та ж доля спіткала і Гете - його "Фауст" з програми зник, а на заміну йому прийшла пара поезій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Табачник закупив підручники Хорошковської, бо вони "найкращі"
Крім того, курс "Всесвітньої літератури" виявляється абсолютно неузгодженим з програмою паралельного курсу "Українська література", відзначають "Комментарии".
"Чому ми так цінуємо програму 2005 року? Тому що ця програма дійсно давала дітям навички грамотного читання творів, - пояснила вчитель-методист Катерина Баліна. - Її автори працювали окремо з кожною частиною курсу, вивіряючи всі міжпредметні зв'язки. І не тільки з програмою з українській літературі, а й з художньої культури, української мови, історії і навіть з біології з математикою. У контексті загального розвитку дитини кожен твір був на своєму місці".
Тому, упевнені вчителі, приймати нову навчальну програму не слід. Вони вважають, що в разі необхідності можна доопрацювати діючу програму 2005 року.
Нові навчальні плани для 5-9 класів були представлені Міністерством освіти наприкінці лютого 2012 року і повинні бути поетапно впроваджені з 2013/2014 навчального року (у п'ятому класі) по 2017/2018 (у дев'ятому).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Табачника пояснили, що підручники за 647 гривень - це ще дешево
Свою незгоду з запропонованими нововведеннями педагоги висловили ще на презентації програми в столичному Будинку вчителя 5 квітня, але на сайті МОН про це вважали за краще не розповсюджуватися, що ще більше розгнівало викладачів. У листі до Табачника вони висловили своє обурення як ходом обговорення програми, так і характером повідомлення про нього, що з'явився на сайті міністерства.
Нагадаємо, що 14 квітня Інститут інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, молоді та спорту підписав ряд угод про видання шкільних підручників на загальну суму 39, 11 млн грн. Найдорожчою виявилася "Математика для загальноосвітніх навчальний закладів з навчання польською мовою". 1 клас. Один примірник цього підручника коштує 506 грн.
27 березня "Наші гроші" з посиланням на "Вісник державних закупівель" повідомили, що 19 березня Міносвіти уклало угоду про закупівлю підручників для 1-х класів на суму 61,13 млн грн. Найдорожчими виявилися підручники української мови для шкіл з навчанням польською мовою - 647 гривень за примірник. Автором цих підручників виявилася мати віце-прем'єра Валерія Хорошковського Ольга Хорошковська.
Коментарі
34