Історик Руслан Забілий, якого СБУ звинувачує в готуванні до розголошення державної таємниці, запевняє, що працював лише над давно розсекреченими документами в архіві СБУ. З його слів, над ними ще п"ять років тому працювали десятки сотень істориків. Доступ до них він мав згідно закону, бо є директором Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" у Львові. Меморіал знаходиться на балансі служби безпеки.
Архівні матеріали, над якими працював Забілий стосувались історії визвольного руху з 1919 по 1991 рік. Зокрема справи, в яких йшлося про діяльність дисидентів, тюрем та тюремних управлінь.
"Це тиск на людей, які досліджують історію національно-визвольного руху. Так можуть прийти до будь-якого історика додому, вилучити в нього напрацьовані матеріали. А потім звинуватити в державній зраді", - сказав кореспонденту Gazeta.ua Руслан Забілий.
Він розповів, що у середу, 8 вересня, о 7.30 ранку на пероні залізничного вокзалу, щойно він вийшов з поїзда Львів-Київ, до нього підійшло шість співробітників СБУ. Запропонували проїхати з ними. В приміщенні СБУ, на Володимирській, 33, його допитували протягом чотирнадцяти годин.
"Спершу ми говорили про мої дослідження. Але потім мої слова здались їм не вичерпними і вони забрали в мене мій ноутбук та зовнішні накопичувачі. Щоб перевірити в них наявність документів під грифом "таємно" й "цілком таємно". Сказали, що вони мають 19 підозрюваних у несанкціонованому відборі інформації, яка є державно таємницею. Їх мають перевірити. Цю процедуру маю пройти і я. При чому, на якій підставі, не повідомили", - зазначив львівський історик.
В комп"ютері Руслана Забілого були матеріали, скопійовані з архівних матеріалів СБУ, науковий доробок, який він готував до друку, електронна бібліотека, а також сімейні фото.
У Києві Руслан Забілий мав зустрітись з дисидентами, друзями, вирішити в СБУ питання про статус меморіалу.
Історик також повідомив, що наразі співробітників Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" не пускають до службових приміщень.
За словами екс-директора архіву СБУ, Володимира В"ятовича, нова влада почала "полювання на істориків", щоб сподобатись Росії.
"Співробітники СБУ не лише намагаються приховувати злочин сталінізму, але й використовувати його практику сьогодні. Наче зараз 1937 рік", - зазначив Володимир В"ятович.
Коментарі
15