На думку німецької Die Welt, Росія, вочевидь, боїться, що Брюссель може поставити шість своїх нових партнерів перед вибором: ми або Москва. Прем"єр Путін назвав "Східне партнерство" альтернативою розширенню НАТО на схід.
Як відзначає Le Figaro "під невидимим і загрозливим оком колишнього опікуна" європейським дипломатам доводиться демонструвати чудеса еквілібристики.
Проте, відзначає видання, Москві нема про що турбуватися. Що стосується надій деяких країн на вступ в ЄС, він відкладається на невизначений час. Грузія і Україна, які більше за інших хочуть вступити в ЄС, опинилися в положенні залицяльників, які отримали ввічливу відмову. Білорусь, що робить крок у напрямі Брюсселя, одночасно робить два у напрямі Москви. Молдова пригнічує маніфестацію опозиції та висилає румунського посла. Азербайджан, якщо і цікавиться Європою, то тільки в надії продати їй газ. Вірменія не готова відмовитися від російського заступництва, щоб кинутися в обійми Європи.
The Wall Street Journal пише, що, окрім позики в 600 млн для шести пострадянських країн, Євросоюз направив запити в низку міжнародних інститутів, включаючи ЄБРР та ЄІБ, з проханням збільшити кредитування цих країн. Проте ЄС може програти в конкурентній боротьбі Росії, враховуючи невеликий об"єм запропонованих коштів. Видання відзначає, що неясним залишається те, як будуть розподілені гроші, як оцінюватимуться реформи. Білорусь є авторитарною державою, в інших країн є проблеми з правами людини і територіальні конфлікти.
У Die Welt також викликає сумніви в справжній серйозності намірів ЄС бюджет програми - 600 млн євро. Крім того, додають автори, шість партнерів є досить різнорідною групою: Молдова та Білорусь однозначно знаходяться під впливом Москви. Україна розчарована тим, що значущість нової пропозиції нижча в порівнянні з вже існуючими домовленостями з Брюсселем. Вірменія та Азербайджан не такі зацікавлені в політичних аспектах партнерства - ним важливіше позиціонувати себе в Європі як постачальників енергоресурсів, пише Inopressa.ru.
Коментарі