В кінці квітня опозиція заявляла про намір бойкотувати вибори президента. Після парламентських виборів 5 квітня опозиція неодноразово заявляла, що не піде ні на які переговори з комуністами, які перемогли на виборах.
Але в останні дні ситуація помітно змінилася. У відповідь на неодноразові запрошення керівника партії комуністів президента Володимира Вороніна до діалогу деякі з опозиційних лідерів почали висловлюватися на користь контактів з переможцями виборів.
На перше засідання нового парламенту, що пройшло у вівторок, прийшли всі опозиційні депутати. На ньому планувалося обрати керівництво та робочі органи парламенту, а також сформувати фракції.
Зустріч депутатів продовжувалася всього 23 хвилини.
Засідання вів найстаріший за віком депутат, представник Партії комуністів Молдови Іван Калін. Він виступив з невеликою промовою, в якій повідомив, що для формування робочих органів парламенту депутатам потрібний час.
Калін запропонував провести наступне засідання через тиждень - 12 травня. За це рішення депутати навіть не голосували, а відразу піднялися і стали залишати залу.
Перемога комуністів на парламентських виборах викликала серйозну незадоволеність опозиції, яка провела масові акції протесту в Кишиневі.
7 квітня протести переросли в масові безлади, їхні учасники розгромили будівлю парламенту Молдови та резиденцію президента. У безладах, за деякими даними, брали участь 20 тис. людей. Постраждали 270 осіб, зокрема близько 100 поліцейських. Висувалися гасла приєднання до Румунії.
Офіційні підсумки виборів, як і здійснений потім перерахунок голосів виборців підтвердили перемогу комуністів. Вони отримали 60 зі 101 місця в парламенті, Ліберальна партія - 15, Ліберально-демократична - 15, альянс "Наша Молдова" - 11 депутатських мандатів.
Переможці виборів можуть самостійно сформувати уряд та інші структури влади, які формуються простою більшістю голосів (52). В той же час комуністам може не вистачити одного голосу для обрання президента, який обирається трьома п"ятими голосів (61).
За матеріалами NEWSru.com
Коментарі