Скіфський меч-акінак здали в історичний музей райцентру Кам'янка на Черкащині. Дарувальник не назвав свого імені. Розповів лише, що річ знайдена на території Кам'янського району. Зброя датована 5-6 століттям до Різдва Христового.
"Чоловік не захотів назватись. Можливо, він один з так званих чорних археологів. Річ в історичному плані безцінна, а на антикварному ринку може кілька тисяч і коштує, не більше, бо з заліза, а не золота. Меч дивовижно добре зберігся. Усього такої зброї в музеях України можна на пальцях однієї руки перерахувати, та й то сумніваюсь, що такого стану" – розповів директор музею Юрій Ляшко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Черкащині розкопали 150 трипільських хат
Довжина зброї – 44,5 сантиметри, вага – 360 грамів. Меч унікальний тим, що виготовлений за зразком давньогрецьких мечів - "Махайрів", але вигнутий і має заточку леза, протилежну дузі вигину, тобто заточений, як серп.
У греків мечі були рівними й заточені з обох боків. Скіфи заточували так, щоб від удару була глибшою рана. Мечів великих, як в кіно, тоді не виготовляли.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Луцьку розкопали поселення, якому 6 тисяч років
На території Кам'янського району досліджено більше 300 поховань скіфської доби. За визначенням археологів, цей меч не був знайдений у похованні. Історики розповідають, що в похованнях золоті речі зберігаються добре, а залізні інтенсивно ржавіють через вплив розкладених тіл похованих.
В інституті Археології НАНУ стверджують, що меч перебував тисячі років у глинистому грунті й на пагорбі, тобто в сухому місці. Фахівці встановили, що руків'я виготовили з високоякісної сталі, а лезо з менш якісного крицевого заліза.
Коментарі
4