Китайці вирішили розширити свою перенаселену територію за рахунок Росії, заявляють у ФСБ РФ. Вони намагаються посунути прикордонну річку Уссурі в бік російської території. Тим самим Китай порушує міжурядові угоди, передає Новый регион.
За даними відомства, в даний час Китай без узгодження з Москвою проводить роботи з поглиблення дна річки Уссурі, що може призвести до зміщення лінії російсько-китайського державного кордону на бік Росії.
"Китайські робітники в квітні цього року проводили роботи по забору ґрунту з дна Уссурі, що могло призвести до зміни русла і зміщення лінії кордону", - йде мова в заяві представника прикордонного управління ФСБ Росії в Хабаровському краю.
За його словами, 13 і 14 квітня в районі 146 кілометра річки Уссурі поблизу селища Шереметьєво і 17 квітня в районі 215 кілометра річки Уссурі біля селища Василівка (Хабаровський край) здійснювалися днопоглиблювальні роботи з використанням суден КНР і барж з екскаваторами на борту.
Представник ФСБ підкреслив, що російська сторона не була поінформована про характер днопоглиблювальних робіт на прикордонній річці, і це питання з компетентною владою не узгоджено. Тим самим Пекін порушив вимоги статті 11-ї угоди між урядами Росії і КНР про режим російсько-китайського державного кордону від 9 листопада 2006 року.
Представник групи громадських зв'язків прикордонного управління також повідомив, що місця укладання ґрунту, піднятого з дна, також не узгоджені, ґрунт складується у самостійно обраних китайською стороною місцях, що також може негативно вплинути на русло прикордонної річки.
Російські прикордонники закликали китайську сторону вжити заходів з недопущення протиправної діяльності на державному кордоні. В даний час роботи припинено. Реакція Китаю поки невідома.
У 2008 році Росія і Китай підписали протокол, що фіксує лінію кордону між країнами по річці Амур. На церемонії в Пекіні міністри закордонних справ Ян Цзечі і Сергій Лавров поставили крапку в територіальній суперечці, яка тривала більше 40 років. Досі між Росією і Китаєм не була визначена лінія на східній частині державного кордону.
За часів Мао Цзедуна в Пекіні заявляли, що Росія ще в середині XIX століття відторгнула близько півтора мільйонів квадратних кілометрів нібито споконвіку китайських територій.
У березні 1969 року суперечка про приналежність острова Даманського на річці Уссурі вилився в кровопролитне зіткнення між китайськими і радянськими прикордонниками - загинули 48 радянських прикордонників і до тисячі китайських.
У 1991 році Михайло Горбачов підписав угоду, що дозволила юридично оформити 98% від всієї довжини межі. Острів Даманський відійшов Китаю. Проте сторонам ще 13 років не вдавалося домовитися про приналежність островів Великий Уссурійський і Тарабаров поблизу Хабаровська, і острова Великий на річці Аргунь.
Коментарі
9