субота, 10 лютого 2024 05:51

Які дії сьогодні можуть призвести до неприємностей: головні заборони дня

Які дії сьогодні можуть призвести до неприємностей: головні заборони дня
10 лютого не можна брехати Фото: pinterest

10 лютого вшановують преподобного Прохора, чудотворця Києво-Печерського, який жив на рубежі XI-XII століть.

Прохор був ченцем у Києво-Печерському монастирі. Його називали Прохор Лебедник - він збирав лободу, перетирав її на борошно і пік хліб. Крім нього, води і просфори більше нічого не їв.

У той час трапився голод, тому за прикладом Прохора багато хто також почав пекти хліб із лободи. Але він виходив гірким, і його не можна було їсти. Тоді монах віддавав людям свій хліб і благословляв - виявилося, що після такого благословення хліб набуває медового смаку.

Відоме ще одне диво, що сталося, коли в Києві не стало солі. Тоді Прохор попросив зібрати попіл із келій і перетворив його на сіль. Що більше солі роздавали людям, то більше її ставало. Це не сподобалося торговцям, і було наказано відібрати в монастиря мішки з сіллю. Але коли їх потім відкрили, то в них виявилася зола. Це розгнівало князя Святополка, і він наказав викинути мішки - вони знову наповнилися сіллю. Коли князь дізнався, що за цим стоїть Прохор-чудотворець, то він сам прийшов до Києво-Печерського монастиря, де помирився зі святим і покаявся. Відтоді Святополк став особливо релігійним, а коли Прохор помер, то князь особисто відніс тіло святого до печери і поклав його в труну.

Прикмети

У народному календарі 10 лютого - свято Прохор Весняний. Вважалося, що з Прохорова дня морози слабшають, а погода остаточно повертається на весну:

прийшов Прохор - весна заглянула на подвір'я;

з Прохора морози слабшають, а сильний мороз буде тільки вночі;

якщо цього дня і весь наступний тиждень мороз - у березні буде тепло.

У народі кажуть: "На Прохора лютий хоч злиться, але весну чує".

Що не можна робити

лаятися, лихословити;

відмовляти в допомозі;

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: День святого Валентина: історія та традиції

брехати.

Вважається, що будь-яка брехня 10 лютого може принести великі неприємності. Цього дня не прийнято влаштовувати рясних застіль або гулянь, а грати весілля на Прохора - до нещасливого шлюбу.

Чоловікам слід відмовитися від роботи, тому що все буде валитися з рук.

Що можна робити

Цього дня моляться про здоров'я, мир і щоб Бог уберіг від раптової смерті без покаяння.

10 лютого вважається хорошим днем для лікування і примирення.

Цього року "Масляний тиждень", який передує Великому Великодньому посту, розпочнеться 11 березня і триватиме до 17 березня.

Масниця вважається язичницьким святом і спочатку святкування були пов'язані з прославленням бога весни, сонця та розквіту всіх життєвих сил людини. Взагалі, споконвічна назва цього святкового періоду в Україні — Колодій — маленький божок сонця, який підріс і набрався сили, щоб розкручувати сонце, утворюючи таким чином сонячне коло.

Традиційною українською стравою, характерною для цього періоду були вареники. Ще колись козаки жартували: "На Масницю й турки вареники їдять!". Так що, основна страва Масниці — це вареники з сиром залиті маслом та сметаною. Пекти млинці українки стали вже у ХХ столітті.

Зараз ви читаєте новину «Які дії сьогодні можуть призвести до неприємностей: головні заборони дня». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі