Температура і наявність гарячої води в приватному будинку, та і в деяких квартирах, безпосередньо залежить від того, наскільки надійний водонагрівач. Придбати його можна в сотні виконань, від сотні виробників, але критерії надійності та вимоги до пристрою прості — нам потрібна гаряча вода, багато і без перебоїв.
Нагрівачі накопичувального типу: який бак кращий
Найважливіший для споживача параметр накопичувального водонагрівача — корисний об'єм готової води. Розрахувати його досить просто, але не так просто розібратися, що у нагрівача всередині та як довго він прослужить при своєму об'ємі. Враховуючи середню ціну бойлера на ринку в Україні, питання надійності важливе не менше об'єму. Платити за ремонт, заміну елементів або купувати новий нагрівач не хочеться.
Тому, головне питання, яке варто з'ясувати перед покупкою, - який нагрівальний елемент встановлений і який використовується бак. Це найдорожчі компоненти системи. Найчастіше зустрічаються на ринку України бойлери з баками з нержавіючої сталі (вони найдорожчі) або емальованими металевими баками. На перший погляд здається, що вибір очевидний — нержавіюча сталь надійніше і ніколи не потече. На практиці ж виходить, що при збірці бака він неминуче підлягає зварюванню, а це означає, що частинки хрому, які є в нержавійці та перешкоджають корозії, вигорають.
Виходить, на швах і стиках у бака з нержавіючої сталі практично немає переваг перед сталевими емальованими ємностями. Але тут друга складність. При нагріванні води ТЕНом бак розширюється разом з емаллю. Неякісна емаль або тонкий її шар неминуче пустить тріщину з часом, і тоді вода дістанеться до металу, що і викличе розвиток осередку корозії.
Виходить, що технологія нанесення емалі має бути багатошаровою, а сама емаль мати хитрий склад, що додає їй еластичності. Саме таким способом, найефективнішим на сьогодні, вважають електростатичне порошкове нанесення емалі в кілька шарів з подальшим пропаленням при температурі 800-900 °С. Дешевим такий спосіб нанесення назвати складно, та натомість виробники дають на такі баки гарантію від 7 до 10 років, тоді як баки з нержавіючої сталі мають гарантію близько 5 років в залежності від виробника.
Вибираємо ТЕН для бойлера
З нагрівальними елементами трохи простіше. Їх усього два типи — вбудований і відкритий, так званий сухий і мокрий ТЕН. Моделі бойлерів з нагрівачем сухого типу трохи дорожчі. А пов'язано це з тим, що ТЕН сухого типу не контактує з водою безпосередньо, що робить його термін служби практично безкінечним, крім того, якість води ніяк не впливає на знос нагрівача.
ТЕН мокрого типу працює за принципом побутового кип'ятильника і збирає на своїй поверхні накип, знижуючи ефективність роботи і вимагаючи постійного очищення. Є ще один недолік мокрого нагрівача — він неминуче вступає в реакцію зі стінами бака, утворюючи при цьому гальванічну пару, що приводить до появи електрохімічної корозії та повільного руйнування бака.
Коментарі