Львівський музей мистецтва давньої української книги був відкритий в 1976 році в приміщенні колишнього Онуфріївського монастиря і називався "Музей імені Івана Федорова". Згодом приміщення передали отцям-василіянам, а музейні експонати переїхали в підвали Львівської картинної галереї. Оновлений музей мистецтва давньої української книги відкритий в 1997 році на вулиці Коперніка, 15 а, в приміщенні позаду Палацу Потоцьких. Збірка Музею нараховує 12 тисяч експонатів.
Експозиція музею складається з чотирьох залів: перші два зали постійної експозиції розповідають про українську книгу 15-18 ст.— рукописи та інкунабули, першодруки.
"Музей маловідомий, бо знаходиться позаду Палацу Потоцьких в радянській двоповерховій будівлі. Але колекція цікава, здебільшого просять завести їх сюди туристи, які мають стосунки до видаництва книг, друкарства. Усім подобається павине перо, яким підписувались вельможі, та поліграфічні верстати минулого і позаминулого століть у третьому залі. Найбільше, звісно, книг. Усі вони дуже багато оздоблені - в золоті, шкірі, велюрі, діамантах. За одну книгу колись можна було купити невелике село. Їх могли придбати лише багачі, передавали у спадок, дарували дітям на весілля. На титульній сторінці писали прізвища продавців і покупців, ціну, потім дописували імена спадкоємців книги", - розповідає львівський гід Петро Полівко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Львові поляки презентували десятиметрову книгу
Одна з вітрин присвячена першодрукарю Івану Федорову. Перша в Україні друкована книга побачила світ саме у Львові. Це — "Апостол", надрукований у 1574 році Іваном Федоровим. На сьогоднішній день відома доля лише 85-ти з них, 12 екземплярів зберігаються в бібліотеках і музеях Львова. Якість, мистецьке оформлення, а особливо художні післямови стали подією у книжковій історії епохи Відродження у Європі. Його шрифтами і гравюрами користувались в Україні ще близько 200 років. У львівських виданнях також вперше Федорович розміщує свій персональний друкарський знак (сигнет), у якому вплетені герб Львова та особистий герб майстра.
Серед інших експонатів - рукописні і стародруковані книги, україніка 19-20 ст., книжкова ілюстрація, педагогічна література, дофедорівський кириличний друк - Вузькошрифтове Євангеліє, Апостол, Буквар та Острозька Біблія Івана Федоровича, Требник Петра Могили; гравюри українських митців - Іллі, Діонісія Сінкевича, Никодима Зубрицького, Євстахія Завадовського та інших.
Одним з найбільш цікавих експонатів є унікальна карта Галичини, Лодомерії і Буковини, робота над створенням якої тривала 20 років - з 1772 до 1792 року. Карта унікальна тим, що на ній зображені села та містечка, яких уже не існує.
Коментарі
2