26 липня 1931 року народився Іван Дзюба.
Український літературознавець, радянський дисидент народився 26 липня у селі Миколаївка Ольгинського району Донецької області. Рятуючись від голодомору, його родина переїхала у сусіднє село. Саме у селі Докучаєвськ Дзюба закінчив середню школу та розмовляв російською до 17 років.
Дзюба закінчив відділення російської філології у Донецькому педагогічному інституті, а згодом й аспірантуру Інституту літератури ім. Шевченка. З 1959 року він став членом Спілки письменників України. Деякий час працював у Держлітвидаві (згодом — видавництво "Дніпро"), завідував відділом критики в журналі "Вітчизна" .
1963-1964 pоках кілька разів був звільнений з роботи "за ідеологічні помилки". Іван Дзюба був серед тих, хто 1965-го на прем'єрі "Тіней забутих предків" вийшов на сцену кінотеатру "Україна", протестуючи проти репресій щодо української інтелігенції.
Того року Дзюба написав свій чи не найвідоміший твір - "Інтернаціоналізм чи русифікація?", що став викликом тоталітарній системі. Його перекладено англійською, італійською, французькою, російською, китайською мовами, та взято на озброєння дисидентським рухом.
1973 року Київський обласний суд засудив його до 5 років ув'язнення і 5 років заслання за "антирадянську" працю "Інтернаціоналізм чи русифікація?". Згодом Іван Дзюба звернувся до Президії Верховної Ради УРСР з проханням про помилування. Після "помилування" його не оголосили "тунеядцем" завдяки авіаконструктору Олегу Антонову, який знайшов йому роботу коректора у багатотиражці Київського авіазаводу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Не стало історика Ореста Субтельного
Восени 1989 року Дзюба був одним із співзасновників Народного руху України. У листопаді 1992 року став другим міністром культури незалежної України (до 1994). Іван Дзюба їздив на роботу в громадському транспорті, соромлячись користуватися службовим автом.
1999–2005 роках колишній дисидент очолював Комітет з Національної премії України ім. Тараса Шевченка.
Нагадуємо, що 25 липня 1980 року помер Володимир Висоцький. У цей час в Москві відбувалися літні Олімпійські ігри, тому надрукували лише дві статті про смерть артиста. Над віконцем театральної каси вивісили оголошення: "Помер актор Володимир Висоцький".