Першу легальну газета українською мовою в підросійській Україні почали видавати у Лубнах на Полтавщині 25 листопада 1905 року. Наклад першого україномовного видання "Хлібороб" був 5 тисяч екземплярів.
Гімназист Микола Шемет 1905 року став редактором першої в Україні газети рідною мовою. Часопис закликав до політичних та економічних змін, зокрема, до автономії України в межах Росії, передачі землі селянам, цивілізованих виборчих органів влади, відкриття українських шкіл, 8-годинного робочого дня. У газеті друкували матеріали місцевого характеру.
"Хлібороб" користувалася великою популярністю серед селян, оскільки давала відповіді на різні злободенні питання. У деяких селах, наприклад, Колодистому Звенигородського повіту (нині – Тальнівський район Черкащини) , "Хлібороб" передплатили всі грамотні жителі села.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Створили перший професійний театр
Влада всіляко перешкоджала популяризації цієї газети як носія української ідеї. 20 жовтня 1906 року в Києві відбувся суд над учителем Григорієм Боревичем і учнем київської школи малювання Григорієм Вараввою (в майбутньому – відомий письменник) за те, що вони на базарі в селі Тарасівці Звенигородського повіту читали людям газету "Хлібороб" і роз'яснювали прочитане. Першого засудили до 8-ми місяців ув'язнення, а другого – до 1-го року. Читачів було доволі, хоча на Полтавщині письменними були менше 17%. Купували навіть ті, хто не вмів читати - давали це зробити іншим.
Перший професійний український театр "Руська бесіда" створили у Львові 10 квітня 1864 року.
Коментарі